Mahe on eluviis

Mahe, öko ja orgaaniline – sõnad, mille erinevat kasutust ning tõlgendust leiab järjest rohkem. Tegelikult algab kõik mõtlemisest. See on eluviis, kus tegevused on keskkonnaga kooskõlas ja loodusega suheldakse ausalt.

Mahe võib olla ükskõik mis – toit, põllumajandus, majandus, kultuur, arendus, teadus, tootmine või valitsemine. Sest ümbritsevaga arvestav mõttelaad saab laieneda igale elualale.

Näiteks maheloomakasvatuses pööratakse suurt tähelepanu loomade heaolule, mahetooted on loodud ilma geneetiliselt muundatud organismideta ja mahetoidus ei ole kahjulikke sünteetilisi taimekaitsevahendite jääke.

Mahe- ja loodustoodet tunned märgist

Valikute lihtsustamiseks on nii Eestis kui ka Euroopas loodud mitmeid märgisüsteeme. Kõige lihtsam on mahetoodet ära tunda Euroopa Liidu mahelogo järgi, sest selle kasutamine on kohustuslik.

Lisaks jagunevad märgised omakorda mahe- ja ökomärgisteks. Mahetoode on tavaliselt põllumajandusliku päritoluga ning söödav. Ökotoode on üldjuhul tööstuskaup ja nende tooraine võib olla erineva päritoluga.

Meie visioon

Me näeme Eestit elurikka, puhta, vastutustundliku, hooliva ja loodusega kooskõlas toimivana, kujunedes kestliku ning tasakaalustatud arenemise eeskujuks kogu maailmale.

Mahe keskkond

Näeme Eestit, kus metsades ei kasutata mineraalväetisi, geneetiliselt muundatud organisme ja pestitsiide ning kus üle poole riigi pindalast on maheala.

Tootmine ja eksport

Näeme Eestit, kus toit ja kosmeetika on toodetud loodusega kooskõlas ilma muundkultuuride ning kunstlike aineteta sisaldades kohalikke maitseid, looduslikke värve ja lõhnu.

Turism ja pärimuskultuur

Näeme Eestit, kus külalisi tervitab mahe keskkond ja loodusturismi ettevõtted ning majutusasutused, kes kasutavad mahetoorainet, tutvustavad meie pärimuskultuuri, innovatiivseid lahendusi ja kunsti viisil, mis hoiab Eestimaa ilu.

Mahe algab
mõtlemisest

Mahe on eluviis, mida kannad kaasas iga päev ja mis saab alguse kõige väiksematest tegudest. Lihtsaim samm maheda suunas on oma tarbimisharjumustele otsa vaadata.

Kasulikud materjalid

Millised on mahetootjate sertifikaadid? Kuidas mahetootjaks saada? Millised on Eesti mahealad ja mis toimub maailma õhuga? Leia vastused erinevatele maheküsimustele.