
Lihavõtted on Eestis imeline aeg, mil loodus ärkab ja meie kodud täituvad rõõmsate värvidega. Üks armastatumaid traditsioone on munade värvimine ja Tervixi pere katsetas ära nn looduslikud munavärvid.
Eesti kodude köögis leidub rohkelt naturaalseid materjale nagu sibulakoored, punane kapsas, roheline tee, peet, mustikad ja astelpajupulber, mis kõik sobivad suurepäraselt tervise- ja keskkonnasõbralikuks munavärvimiseks. Meilegi üllatuseks sai nii tõeliselt erksad ja erilised pühadelaua kaunistused 🙂 Jagame samm-sammult juhiseid, kuidas kasutada ära kodus leiduvad looduslikud munavärvid (ja kuidas hiljem koksitud munadest saada suurepärased täidetud munad)!
Miks eelistada looduslikke värve?
Looduslikud munavärvid on mitmete eelistega. Esiteks, nii on ohutum nii värvijale kui ka hiljem muna sööjale, kuna vältida saab kahjulike (keemiliste) ainete kasutamist. Teiseks, see on suurepärane viis taaskasutada köögijääke, nagu sibulakoored ja peedijäägid. Kolmandaks, looduslike värvidega värvitud munad on oma unikaalsete toonidega tõelised pilgupüüdjad:

Munade värvimise ettevalmistus
Enne alustamist veendu, et sul on olemas kõik vajalikud materjalid. Vajad valgeid mune, potti, (õuna)äädikat ja valitud looduslikke värvaineid. Valgete munade kasutamine aitab värvidel paremini esile tulla. Äädikas aga aitab värvil paremini kinnituda – Tervixi valikus olev koduaia õunaäädikas (leiad selle SIIT) sobib selleks suurepäraselt.
1. samm: Munade keetmine
Keeda munad soolases vees. Sool aitab vältida munade pragunemist keetmise ajal. Keeda mune vähemalt 10 minutit, et tagada nende korralik küpsus.
2. samm: Värvilahuste valmistamine
Iga värvaine jaoks valmista eraldi värvilahus. Selleks vajad umbes 2-4 tassi vett, 1-2 supilusikatäit (õuna)äädikat (see aitab värvi munale kinnitada) ja värvainet. Meie katsetasime selliseid looduslikke värvaineid:

Sibulakoored
Sibulakoored annavad munadele kauni kuldse, oranži või lausa punase tooni. Üks variant on teha nii, nagu traditsiooniliselt Eesti köökides tehakse – kohe asetada sibulakoored munade ümber ning mässida riidetükki ja kinnitada niidiga (siis ära allpool kolmandat sammu tee). Teine variant on koguda piisavalt pruune või punaseid sibulakoori, et katta suure poti põhi. Lisada vesi ja keeta 15-20 minutit. Kurna ja jahtunud veele lisa 1-2 spl õunaäädikat.
Paprikapulber
Paprikapulber annab munadele kerge hallikasoranži värvi. Meile meeldis selle tagasihoidlik omapärane tulemus, ent kindlasti ei tule nii erksad munad, kui paprikast loota võiks. Sega 2 supilusikatäit paprikapulbrit 2 tassi veega ja keeda segu 10-15 minutit. Jahtunud veele lisa 1-2 spl õunaäädikat.
Punane kapsas
Punane kapsas loob imelisi siniseid toone heledast tumedani. Tükelda pool punast kapsast, lisa see 4 tassi veega potti ja keeda 20-30 minutit. Kurna ja jahtunud veele lisa 1-2 spl õunaäädikat.
Roheline tee
Roheline tee annab munadele kollase või õrna rohelise tooni. Kasuta 4 rohelist teekotti 2 tassis vees ja keeda 10-15 minutit. Kurna ja jahtunud veele lisa 1-2 spl õunaäädikat. (Intensiivse rohelise tooni saad, kui kasutad värvimiseks esmalt rohelise tee värvilahust ja siis punase kapsa oma – aga ära lahuseid omavahel kokku sega!).
Peet
Peet annab munadele kauni roosa või punase tooni. Tükelda 2 peeti või kasuta peedikoori, lisa 4 tassi vett ja keeda 15-20 minutit. Kurna ja jahtunud veele lisa 1-2 spl õunaäädikat.
Mustikad
Mustikad loovad sügavaid siniseid ja lillasid toone. Kasuta 2 tassi mustikaid 2 tassi vee kohta ja keeda 10-15 minutit. Kurna ja jahtunud veele lisa 1-2 spl õunaäädikat.
Astelpajupulber
Astelpajupulber annab kollakasoranži tooni, intensiivsus sõltub pulbrist. Sega 2 supilusikatäit astelpajupulbrit 2 tassis vees ja keeda segu 10-15 minutit. Kurna ja jahtunud veele lisa 1-2 spl õunaäädikat.
3. samm (variant 1): Munade värvimine
Kui värvilahused on valmis ja jahtunud, kasta munad lahusesse vähemalt pooleks tunniks. Mida kauem munad lahuses on, seda intensiivsem on värv. Mõne värvi puhul, nagu punane kapsas või mustikad, võib soovitud tooni saavutamiseks kuluda mitu tundi või isegi üleöö.
NB! Ainuke erisus oli peet – peedi puhul tuleb jälgida, millal on soovitud värv saavutatud ja siis kohe välja võtta – muidu hakkab värv tuhmuma ja pruunikaks muutuma (10-30 minutit võib juba olla piisav).
Soovitame proovida ka värvilahuste kombinatsioone – nt erksa rohelise tooni saad, kui esmalt rohelise teega värvitud munad (kollane) hoida seejärel punase kapsa lahuses (sinine).
3. samm (variant 2): munade kaunistamine pitsi, riisi, tangu või kuivatatud lilledega
Lisaks looduslike värvainete kasutamisele munade värvimisel, saab luua ka kauneid mustreid kasutades riidepitsi, riisi, tangu või kuivatatud lilli. See meetod mitte ainult ei lisa munadele värviküllust, vaid ka tekstuurilist ilu, muutes iga muna justkui ainulaadseks (toidu)kunstiteoseks.
Vajalikud Materjalid
*Riis, tangud või kuivatatud taimed/lilled
*Meelepärase mustriga pits (valikuline)
*Õhukesed riidetükid (nt vanad puuvillased särgid või linased riidetükid)
*Niidid või kummipaelad
*Värvilahused, nagu eespool kirjeldatud
Ettevalmistus: Keeda munad ja vali välja soovitud materjalid mustrite loomiseks. Kasutada võib pitsi, riisi, tangusid või kuivatatud taimi/lilli vastavalt soovile. Iga materjal annab munakoorele erineva tekstuuriga mustrid.
Riide lõikamine: Lõika riidetükid piisavalt suureks, et saaksid need hõlpsalt ümber muna mähkida.
Materjalide asetamine: Aseta valitud materjalid (riis, tangud või kuivatatud lilled) riidetükile. Seejärel aseta keedetud muna materjalide peale.
Riide mähkimine: Mähi materjalidega kaetud muna ettevaatlikult ja nii, et kõik materjalid jäävad muna ja riide vahele. Kasuta niiti või kummipaela, et riie muna ümber kindlalt ja tugevalt kinnitada. Ühtlaselt jaotatud materjaliga saavutad parima tulemuse.
Värvimine: Kasta nüüd mähitud munad ettevalmistatud värvilahusesse. Jäta munad lahusesse soovitud ajaks, sõltuvalt kui intensiivset värvi soovite (vt samm 3, variant 1). Riis, tangud või kuivatatud lilled loovad munadele omapärased tekstuurid ja mustrid, kuna värv imbub erinevalt riide alla.
Kuivatamine: Eemalda munad värvilahusest ja lase neil kuivada. Kui munad on piisavalt kuivanud, eemalda riie ettevaatlikult. Riisi, tangude või kuivatatud lillede kasutamine on jätnud muna pinnale kauni ja ainulaadse mustri.
Lühidalt: näpunäited täiuslike looduslike värvide saamiseks
*Kannatlikkus on võti: Mõned looduslikud värvid vajavad soovitud tooni saavutamiseks rohkem aega. Ära kiirusta protsessi; lase munadel värvilahuses olla piisavalt kaua.
*Katseta erinevate toonidega: Segades ja sobitades erinevaid looduslikke värvaineid, saab luua unikaalseid ja mitmekesiseid toone. Näiteks punase kapsa lahusesse lisatud äädikas annab sinise tooni, kuid kui lisad leeliselist ainet nagu söögisooda, muutub värv roosakaks või lillaks.
*Lisa naturaalseid mustreid: Enne munade värvilahusesse kastmist võid munade ümber siduda niite või lehti, et luua huvitavaid mustreid. Eemalda need peale värvimist, kui munad on kuivanud.
*Kasuta (õuna)äädikat: Äädikas aitab värvidel munakoorele paremini kinnituda, tagades erksad ja püsivad toonid.
Kokkuvõte
Looduslike vahenditega munade värvimine on tore viis tähistada lihavõtteid, austades samal ajal meie keskkonda. See ei ole mitte ainult turvalisem ja tervislikum viis värvimiseks, vaid ka suurepärane võimalus veeta perega aega, et üheskoos luua midagi kaunist. Eesti rikkalik loodus pakub palju võimalusi katsetada ja leida just need õiged looduslikud munavärvid, mis aitavad luua erilisi lihavõttemune. Kasutades sibulakoori, punast kapsast, rohelist teed, peeti, mustikaid ja astelpajupulbrit, saab luua värvikireva paleti, mis kaunistab lihavõttepühade lauda.
(Juba “koksitud” munadest saab valmistada isuäratavad täidetud munad, mille retsepti leiat SIIT.)
Loodame, et Tervixi juhend inspireerib proovima looduslikke viise munade värvimiseks. Rõõmsaid lihavõtteid!

Allikas: https://tervix.ee/looduslikud-munavarvid-juhend/