Rahvapõllumees 2024 on selgunud! Hiidlased, saarlased ja teised mahetoodete sõbrad valisid Maalehe veebihääletuse lemmikuks Martin Vallikivi, kes peab oma piimakarjaga vapralt Hiiumaal vastu.
„Pean saarlastele tänulik olema, et nad piimale Hiiumaale ikka järele tulevad, sest meile on jäänud veel vaid kolm tootjat,“ ütles tiitli rahvapõllumees 2024 võitnud Martin Vallikivi, kes ise on ka üks viimastest selle saare piimarindel. Uskumatu, aga tõsi – 1990. aastail oli Hiiumaal üle 90 piimatootja, kes pidasid lehmi ja saatsid toorpiima tööstusele. Nüüd on pea kõik kadunud, nii järsku piimatootmise langust pole ükski teine maakond näinud.
„Meil on siin meretagune koht ja Hiiumaa piimatööstus lõpetas oma tegevuse 2000. aastate alguses, nii saigi talupidajate suurimaks probleemiks see, kuhu oma toodang saata,“ selgitas Martin Vallikivi. Lisades, et siis leidsid paljud, et lihtsam on pidada lihaveiseid.
Ta ise on raskuste kiuste aastaid mahepiimakarja pidanud ja nüüd edestab loomade arvu osas isegi mandrimehi. Tänavune rahvapõllumees on praegu Eestimaa suurim mahepiima tootja, kuna tema karjas on 230 lüpsilehma, mandri mahekarjades on veidi üle 100 piimaveise.
Martin Vallikivi majandab Hiiumaal Taterma külas robotlüpsiga piimafarmis ja tegutseb majandusraskuste kiuste mahetootjana. Tema lüpsikarja mahepiima ja -juustu saab igaüks maitsta, kui ostab ÖKO Mo Saaremaa tooteid. Sest kogu Männaka OÜ piim läheb praamiga Saaremaa piimatööstusele, pere on ka Saaremaa piimaühistu liige.
„Me oleme ju saarlastega ühe kandi inimesed, saame hästi läbi, aga väike nöökimine käib ikka,“ märgib hiidlasest rahvapõllumees.
Maad kasutatakse tema ettevõttes 1000 ha, majandatakse peretaluna.
Mahetoetustega on mees rahul. Ta selgitab, et enamik nõuetest on põhjendatud ja neid pole keeruline täita.
„Piimalehmi on nüüd hakatud hoopis rohkem toetama, kui see varem oli,“ toob tootja esile. Lisades, et põhisissetuleku toetus ehk ühtne pindalatoetus läks küll väiksemaks, aga samas kasvasid toetused mahetootmisele, nii et kokkuvõttes tema küll toetuste suuruses ei kaotanud.
Probleemsena toob ta esile, et põllumehed saavad oma toodangu eest liiga vähe tasu. Ka mahepiima eest ei maksta korralikult, viimati sai ta vaid pool senti kilohinnale juurde.
Tänavusel Maalehe veebihääletusel võitis Martin Vallikivi ülekaalukalt rahvapõllumehe tiitli, pälvides 22% häältest. Kokku oli oma arvamuse avaldanud üle 3000 lugeja.
MO Saaremaa / Saaremaa Piimatööstus AS
Saaremaa Piimatööstus AS omanikuks on Läänemere suurimate saarte: Saare- ja Hiiumaa farmerite Saaremaa Piimaühistu.
Kuna Saaremaa Piimatööstus kuulub saarte farmeritele, siis me kontrollime kogu ahelat alates karjamaadest, kus lehmad söövad, kuni valmistoote kvaliteedini. Tooraine tuleb tootmisesse väga lähedalt, seetõttu on piim värske ja „vähe loksutatud“.
Meie toodete eeliseks on nii looduslikult liigirikkas ja ökoloogiliselt puhtas keskkonnas toodetud tooraine kasutamine kui ka kvalifitseeritud spetsialistide pikaajaliste kogemuste ja heade tootmistavade
järgimine tootmises. Saaremaal on tehtud juustu alates 1569 aastast ning meil on pikaajalised kogemused oma kvaliteetse ja omanäolise toodangu eksportimisel. Meie tooteportfellist leiad Eesti kõige armastatuma või,
eksklusiivse Old Saare juustu ning ehedat loodust õhkava mahepiima ja -juustu.
Saaremaa Piimatööstuse kvaliteeti tunnustavad järgmised sertifikaadid: ISO, FSSC 22000, mahe
Saaremaa juustud on erilised
Meie valikus on Gouda, Edam, Tilsiter ja Cheddar tüüpi juustud,
Nõudlikumale maitsele on valikus high-fat täispiimajuustud, low-fat juust ning kaualaagerdunud juust, mida laagerdame eraldi keldrites kõrgematel temperatuuridel ka üle kuue kuu. See võimaldab, võrreldes tavalise võileivajuustuga, tuua esile tugevamat järelmaitset.
Kindlasti tasub proovida sulajuustusid ning uudistoodet- juustukastet.
Võileivajuustusid pakume 150- 900 g viilupakendites, 200g-15 kg plokkidena, kuubikutena või riivituna.
Saaremaa Piimatööstus pakub ka mahetooteid
Paljudes saarte mahefarmides kasvatatakse eesti punast ja eesti maatõugu veiseid. Eesti maatõugu veis on Eesti vanim kohalikku päritolu aborigeensest karjast aretatud siinsete tingimustega kohanenud
piimaveise tõug, kelle piim on „tummisem ja magusam“, kõrge rasva- ja valgu- ja laktoosisisaldusega.
Tänu heale söödaväärindusele vajab maakari 20-24% väiksemat sõnnikuhoidlat, mistõttu nende ökoloogiline jalajälg on väiksem. Eesti maakari on osa meie maa ja rahva kultuuripärandist.
Või
Meie valikus on Eesti populaarseim klassikaline või ning maitsestatud võid: soolakristallidega, küüslaugu- ja soolakristallidega, maitserohelisega. Tooted on pakendatud riiuldatavatesse kastidesse.
Kohupiim
Saaremaa Piimatööstuse valikus on ultrafiltratsioonmeetodil valmistatud jogurtid ning kohupiim. Pakume kõrge valgusisaldusega laktoosiga või laktoosivabasid tooteid erineva rasvasisaldusega (0% kuni 5%) ning erinevates pakendites.
Kissell
Saaremaa Piimatööstuse tooteportfelli kuuluvad ka kissellid (berry soups). Nagu ka teised Saaremaa Piimatööstuse tooted on kissellid naturaalsed, vähese suhkruga ning ei sisalda säilitus- ega lisaaineid.
Tooteid pakendame teie valikul kas korgiga või korgita 0,5, 0,75 või 1 l purepakkidesse.
Allikas: maaleht.delfi.ee