Eesti tõuveised vallutavad Aserbaidžaani: 4000 looma on müüdud, järgmine partii tellitud

Wagyū tõugu veistega oli Aserbaidžaani huvilistel võimalik tutvuda Sepa Veiste OÜ farmis.

Aserbaidžaani farmerite delegatsioon käis jaanuaris Eestis, et tutvuda meie loomakasvatus- ja põllumajandussektori tegemistega.

Visiidi eesmärk oli mõista, kuidas Eesti suudab rakendada innovatiivseid lahendusi, mis tagavad loomade kõrge heaolu ja tõhusa tootmise. Delegatsioon koosnes üheksa juhtiva loomakasvatuse ja tõuloomade aretuse ettevõtte esindajatest, kes otsisid võimalusi koostööks Eesti loomakasvatajatega.

LOE ROHKEM

Sepa Wagyu talu lugu

Sepa Wagyu tegutseb Pärnumaal Elbu külas Tori vallas. Sepa on põline Eesti talu, mis äratati ellu 2015 aastal. Alustasime talu pidamist 20 ha maaga ja esimesed puhtatõulised limusiini tõugu mullikad saabusid 2016 aastal Saksamaalt ja pull Topi Mõisast. Toimetame farmis koos perega. Meil on kaks tütart 11 aastane Elis Isabella ja 9 aastane Katariina. Perenaine Lisanna hoolitseb igapäevaselt loomade eest. Peremees Marko juhib talu kõrvalt ka Linnamäe Lihatööstust ning kuulub Eesti Lihaveisekasvatajate Seltsi ja Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu juhatusse. 2024 aasta kevadel liitus meie tiimiga Ott-Joosep, kes on suureks abiks kõikides farmi töödes.

Oleme mõlemad õppinud Järvamaa Kutsehariduskeskuses lihaveisekasvatuse spetsialistiks ja läbinud seemendamise kursused, aga leiame, et kõige rohkem on õpetanud siiski praktika ja teised loomakasvatajad. Käime teistes karjades, suhtleme kasvatajatega ning uurime, kuidas nemad midagi teevad. Samuti jagame heameelega ka enda kogemusi.

Wagyū tõugu veised vallutavad

Lihaveisekasvatuses oleme keskendunud nii aretustööle kui ka kvaliteetse liha tootmisele. Meil on full blooded wagyu, limusiini ja väike aberdiin-anguse kari. Kasutame nii naturaal kui kunstliku paaritust. Meie karja wagyud on pärit mitmest erinevast  Saksamaa farmist, kus on tegeletud tõuaretusega juba aastaid.

Oleme suuna võtnud uuendusmeelse, keskkonnateadlikule majandamisele ning soovime anda panuse kogu lihaveisekasvatussektori arengusse. Oleme valinud kõik oma loomad asjatundlikult. Kui tavaliselt on karjades ühe ema-isa järglasi suhteliselt palju, siis enamusel meie wagyudest on erinev geneetika. Meie jaoks on oluline, et aretuse jaoks on algbaas mitmekesine. Samuti kõneleb meie talu uuendusmeelsusest ja keskkonnateadlikkusest ka asjaolu, et püsikarjatamiselt oleme üle läinud portsjonkarjatamisele, et pärast igat lühikest karjatamistsüklit saaksid taimed taastuda ja rohumaade tootlikkus oleks parem. Kasutame portsjonkarjatamise meetodit, kus loomad liiguvad igapäevaselt uuele karjamaale. Lisaks oleme alates 2023. aastast mahedad.

Aastal 2023 pälvisime ka „Parim talu 2023“ ja „Tori valla aasta ettevõte 2023“ tiitlid, mille üle oleme väga uhked.

Sepa farmis kasvavate Wagyude lugu

Meie farmi saabusid esimesed full blood Wagyud mitmest erinevast farmist Saksamaalt. Protsess oli pikk- see eeldas Wagyude tundmaõppimist, nii kohapeal kui ka kirja teel erinevate kasvatajatega suhtlemist ning lõplikku loomade väljavalimist. Võtsime eesmärgiks valida võimalikult palju kordumatu geneetikaga loomi. 

Esimesed 20 looma saabusid meie farmi 2023 veebruaris. Nende hulgas oli mullikaid, tiineid mullikaid kui ka nö kolm-ühes tiined ammed vasikatega. Teine partii jõudis kohale nädal hiljem,  kolmas juulis 2023 ning viimased mais 2024. Lisaks mullikatele ja ammedele saabusid ka kolm tõupulli ITOSIHHITO, HIRASHIGETAYASU 260 ning UNIMORI. Esimesed 2 pullvasikat nägid ilmavalgust aprillis ja mais lisandus karjatäiendust 2 lehmiku näol. Enamus 2023 aasta poegimisi jäi karjatamisperioodi. Tänaseks on meie farmis ilmavalgust näinud 39 full blooded wagyu ja 17 F1 vasikat.

Sepa talu veised maiustavad maist kuni oktoobrini karjamaadel ning ülejäänud aja naudivad elu 2024 aasta augustis valminud uues vabapidamislaudas.

Mahemärk

Allikad: https://sepa-wagyu.com/meist/
https://maaleht.delfi.ee/artikkel/120355812/eesti-touveised-vallutavad-aserbaidzaani-4000-looma-on-muudud-jargmine-partii-tellitud