Konjunktuuriinstituut tutvustas 29. jaanuaril värsket uuringut “Eesti toidukaupade positsioon siseturul 2019”, mis hõlmab ka kodumaiste mahetoidukaupade- ja jookide sortimenti, jaemüügi käivet ning hinnavõrdlust.
Uuring “Eesti toidukaupade positsioon siseturul 2019” hõlmab muu hulgas ka kodumaiste mahetoidukaupade- ja jookide sortimenti ja jaemüügi käivet ning mahetoidukaupade ja tavatoodete hindade võrdlust.
Kodumaiste mahetoidukaupade ja -jookide sortimendivaatlused viidi läbi 2019. aasta septembri esimesel nädalal Tallinna kuues toidukaupluses: Selver, Rimi sh Talu Toidab ala, Stockmann, Ökosahver, Mahemarket ja Biomarket. Vaatluse käigus registreeriti kodumaise mahetoote nimetus, tootja, pakendi suurus ja hind. Eraldi tootenimetusena fikseeriti kõik kohalikud mahetooted, mille nimetus, tootja või pakendi suurus oli erinev.
Maitse- ja ravimtaimede sortimenti vaadati lisaks neljas apteegis: Apotheka, Südameapteek, Benu Apteek ja Euroapteek. Sortimendi nimekirja liideti 2019. aastal Ökosahvris müügil olnud hooajalised mahetooted (värsked puuviljad, köögiviljad, marjad jms).
Mahetoodete jaehindadega võrdlemiseks koguti võimalikult sarnaste tavatoodete hinnad Tallinna kolmest suurest ketikauplusest Selver, Prisma ja Rimi ning eelnevalt nimetatud apteekidest. Tavatoodete hulgast valiti võrdluseks Eesti tootjate tooted, mis omadustelt ja pakendi suuruselt on mahetoodetele kõige sarnasemad. Mahetoodetega võrdluses olevate tavatoodete hinnad võivad seetõttu olla erinevad teistest EKI poolt kogutud ja avaldatud jaehindadest.
Mahetoodete müügikäibe välja selgitamiseks viidi 2019. aasta oktoobris ja novembris läbi suuremate mahetootjate ja -käitlejate küsitluse. Andmeid avaldasid 166 tootjat/käitlejat ja nendest lähtuvalt arvutas EKI välja tootjate ja käitlejate mahetoodete müügikäibe (müük kauplustele, otsemüük ja müük valdavalt jaekauplusi varustavatele vahendajatele).
Suurima osakaalu mahetoodete kogusortimendist moodustavad endiselt tera- ja kaunvilja ning õlitooted (19%), millele järgnevad kartuli, köögivilja ja neist valmistatud toodete ning maitse-, ravimtaimede ja teede tootegrupid (osakaaluga kogusortimendist 14%). Enamike tootegruppide osakaal sortimendis aastaga ei
muutunud. Ühe protsendipunkti võrra langes puuviljade, marjade ja neist toodete, piimatoodete ning liha ja lihatoodete osakaal kogusortimendis (osakaal vastavalt 13%, 8% ja 7%) ning sama palju kasvas muude toidukaupade, beebitoitude ja alkoholi osakaal kogusortimendis (osakaal vastavalt 7%, 2% ja 2%). Väikseim osakaal oli munadel, mis moodustasid kogusortimendist 0,7%.
Uuringut saab tervikuna lugeda: SIIT