Roheliste rattaretk: Organic Estonia sõidab Hiiumaale Värske Õhu Baari ideega

28. Roheliste rattaretk Hiiumaal tutvustab esmakordselt avalikkusele Organic Estonia Värske Õhu baari ideed – rajatist, mis võiks Hiiumaa puhtale keskkonnale tähelepanu tõmmata ja seeläbi tulevikus Hiiumaa kui turismisihtpunkti potentsiaali tõsta.
Roheliste rattaretke töötoas võetakse välja paberid ja pliiatsid ning joonistatakse Värske Õhu Baari kavandeid – milline see võiks välja näha ja mis asi see üldse on? Maailma saastatud suurlinnades levinud meelelahutusbaarides nimega “Oxygen Bar” saab raha eest puhast õhku hingata. Loomulikult saab neis baarides ka muud: põnevaid lõhnastatud õhuvalikuid ja jooke, ent Hiiumaa läheb teist teed: Hiiumaa baar peaks kerkima eemal linnast iseseisva rajatisena looduses, kus torust õhku hingama ei hakata, vaid ikka otse keskkonnast. Tulevane Värske Õhu Baar on Oxygen bari kiiksuga interpretatsioon, nagu seda on Ruupor raamatukogule või raadiole. Värske Õhu Baaris lisandub ka innovatsioon: seal kuvatakse selgelt Hiiumaa puhta õhu maailmatasemel näitajaid. Et külastaja veenduks, et on tõepoolest maailma ühes puhtaima õhuga paigas.
Mõte on selles, et faktid Hiiumaa õhust oleks külastajatele arusaadavad ja kohe näha. Inimene läheb “baari”, istub, hingab õhku ja naudib vaadet ning mõtiskleb hingatava õhu kvaliteedi üle kuvatud andmeid silmitsedes.
Roheliste rattaretkel Orjaku laagripaigas korjatakse esimesi ideid, kuidas taoline baar võiks Hiiumaal välja näha. Selleks jaotatakse inimesed gruppidesse, antakse kätte pliiats paber ja käbide-sammalde-puutükkidega kast ning hiljem korjatakse tööd kokku. 20. mail toimuva töötoa Orjakul viivad läbi Hiiumaa Koostöökogust Reet Kokovkin, kes tutvustab Hiiumaa turismiplaane tulevikus, Organic Estonia eestvedaja Krista Kulderknup ning kohalik mahemeelne lambakasvataja Mihkel Leivalt, osalevad nii retkelised kui kohalikud huvilised.
Helen Arusoo
Roheliste rattaretke keskkonnaprogrammi korraldaja
Organic Estonia vabatahtlik