Hiiumaa Roheliste rattaretke osalised võtsid eelmisel nädalavahetusel vaevaks arutada värske õhu üle Orjaku sadamas toimunud mõttetalgutel. Mahe-Eesti poolt korraldatud töötuba püüdis vastused leida, kas värske õhk on see magnet, mis kutsuks külalist Hiiumaale suvel, aga eriti talvel? Mis moodi värske õhk peaks olema kätte saadav linnainimesele? Mis üldse seostub Hiiumaaga külalise mõtteis enne, kui ta saarele saabub? Kas on see ehk suure ja reostatud õhuga maailma kombel värske õhu baarid, kus linnainimene saaks torust tulevat puhtust hingata? Kuuldavasti on terased äriinimesed värsket õhku purkides suisa Hiinasse asunud eksportima. Kas see on Hiiumaa Nokia?
Ettevalmistavad ettekanded tegid Krista Kulderknup (paremal) ja Reet Kokovkin.
Töörühm 1 pani kõigepealt paika märksõnad, mis Hiiumaad mandri-inimesele iseloomustavad. Loomupäraselt olid nendeks meri, männimetsad, tuul, taimed-lilled, üksildus/privaatsus ja vaikus. Sõna „baar“ välistati kohe alguses, sest assotsieerub muude tegevustega. Ka arvas töörühm, et värsket õhku saab hingata pigem „kohas“, mitte rajatises. Kuidas õiget kohta üles leida? Selleks peaks esiteks olema veebis kutsuv kaart, kus head üksildased paigad märgitud, seejärel võiks sarnase kaardi välja trükkida. Samas – päris kõnnumaale ka ei soovitud minna. Pakuti, et ööbimiskohas võiks olla rada, mis juhatab hingaja meeldivasse mereäärsesse kohta, kus saab mõnda aega olla üksi või perega ja enesesse süüvida. Rada võiks olla tähistatud sümboliga, milleks sobib Hiiumaa Roheline märk – aga sinist värvi. Noorematele meeldis äpi mõte, eriti kui selgus, et taolisi lahendusi juba pakutakse, näiteks mobo-äppi kasutavad orienteerujad ja selle abil võib kulgemiseraja veebi üles laadida. Selles keskkonnas võiksid olla ka viited kohalikele vaatamiseväärsustele ja soovitusi, mida värskes õhus peale matkamise veel ette võtta. Mis võiks olla Hiiumaa värskes õhus olemise tutvustusnimi, jäi lahtiseks. Igatahes peaks see kõlama mitmes keeles kutsuvalt, ja et seda võiks jagada näiteks tripadvisori kaudu.
Töörühm 2 joonistas võimaliku rajatise ja viitade plaani paberile. Rajatisse, kust paistavad läbi klaasseina korraga kätte nii meri kui mets, sobib õhku hingama minna üksi, perega või isegi bussitäiekesi, ja nii suvel kui talvel. Rajatis on põhiplaanilt nelikanna moodi liigendatud, seal saab varju tuule eest ja saab ka sisse minna.
Töörühm 3 joonistas kaardi sobivatest kohtadest Hiiumaal, kus õhku rohkematele jaguks. Kõpu tuletorni vahetusse lähedusse kavandati baas, kus linnarahvas saaks tavaõhu hingamise võõrutusnähtudest kergemini üle. Eri Hiiumaa paikades oleks pakkuda erilisi nn tunnuslõhu – näiteks Lauka kandis nurmenuku, Suuresadamas suitsukala, Kassaris adru lõhn; Salinõmmes oleks lausa värske õhu hotell ehk kadakalabürint, et õhu tervendavat mõju suurendada. Hotelli aroomitoad sisaldavad järgnevaid Hiiumaale omaseid lõhnu: männi-, lauda-, mere/adru, nurmenuku. Kuidagi peaks hingamisekohas olema ühendatud peeglid ja klaas suurima meelelise naudingu süvendamiseks. Peamine – selline hotell ei tohi olla spaa. Värskest õhust peab kujunema Hiiumaa sümbol ja mainitud paigad „must be“ kohtadeks, mida külastada.