PRESSITEADE
26.04.2021
Organic Estonia mahealade kaart: Maheala Eestis on suurenenud ja sealne elurikkus hoitud
Eesti maheala on terviklikult suurenenud ja mahemesilasi juurde tulnud, selgus Organic Estonia algatatud Eesti Mahealade Kaardi andmete uuendamisel. Ühtlasi on kaardile lisandunud hooldatud pärandniidud.
“Eesti mahealade suurendamise eesmärk on eristuda maailmas puhta loodusega riigina ning mahealade kaart on selle üheks faktiliseks tõestuseks,” selgitas Organic Estonia tegevjuht Krista Kulderknup.
Maa-ameti, Põllumajandus- ja Toiduameti ning Organic Estonia koostöös sündinud mahealade kaart näitab Eesti piirkondi, kus toodetakse mahedat ja tervislikku toitu, kust saab korjata puhtaid loodusande ning kus toimetatakse elurikkust ja keskkonda hoidvalt. Täna on kõige suurema mahepõllumaaga Eestimaa maakond Pärnumaa. Esikolmikusse mahuvad veel Tartu- ja Saaremaa.
Organic Estonia tegevjuht Krista Kulderknup ütles maheala suurenemist kommenteerides: “Iga riik vajab enda tutvustamiseks ja eristumiseks tugevaid fakte, sellesuunalisi tegevust ja tõstust. On valdkondi, mida on kerge teistel riikidelt kopeerida, kuid looduskeskkonda ei ole võimalik järgi teha. Meie tänast liigirikkust, erilisust ja eristuvust maailmas tuleb hoida, vastasel juhu kaotame puhta keskkonna.”
Kulderknupu sõnul tuli 2020. aastal Eestisse juurde 260 mahemesilasperet ning kokku on neid nüüdseks 2965. Tegevjuhi hinnangul on tänases kriisiolukorras oluline vaadata ja analüüsida, millised on riiklikud otsused, mis mõjutavad meie loodus- ja elukeskkonda, tooteid ning kogu majandustegevust. Oluline on teha järeldused, mida tuleks parandada. “Üha olulisem on toidu päritolu ning usaldus meie kui toitu tootva riigi vastu. Mahealade suurus, mahepõllumajandus, meie tootlikkuse võimekus üheskoos innovatsiooniga aitavad arendada mahetoidu ja loodustoodete sektorit,” lausus Kulderknup.
Eesti maheala jaguneb mahepõllumajandusmaaks, sh poollooduslike koosluste alaks ning mahesaaduste korjealaks, sh metsaks ning muudeks mitteharitavateks aladeks. 2020. aasta seisuga on Eestis maheala 671 084 hektarit, millest tunnustatud mahepõllumajanduslikku maad 223 813 hekatrit. Registreeritud korjealasid on 447 271 hektarit.
Esimest korda on kaardikihile kantud ka Eesti hooldatavad pärandniidud ehk poollooduslikud kooslused, mida leidub ligikaudu 34 000 hektaril. Pärandkoosluste Kaitse Ühingu juhatuse liige Aveliina Helm rõhutas pärandniitude tähtsust Eesti mahedate maastike ja loodussõbraliku toidutootmise tagamisel: “Pärandniidud on maastike tõelised pärlid, kus on ühekorraga hoitud elurikkus ning toodetud keskkonnasõbralik lamba- ja veiseliha. Soovitan igaühel kasutada kaardikihti, et näha, kus asuvad Eesti hooldatud puisniidud, rannakarjamaad ja teised kaunid niidukooslused.” Lähemalt saad pärandniitude väärtuste kohta lugeda Keskkonnaameti või Pärandkoosluste Kaitse Ühingu veebilehelt.
Eesti eesmärgiks on juba 2017 valitsuse poolt kinnitatud “Mahemajanduse tervikprogrammi” alusel saavutada 51% riigi pindalast maheala, kus on võimalik tegeleda mahepõllumaa ja bioressursi kogumisega korjeaaldelt. Eesti mahemajanduse tervikprogramm 2018–2021 | Maaeluministeerium (agri.ee)
Mahepõllumajanduslik maa maakondade järgi
Maakond/Kokku( ha)
Harjumaa/11196
Hiiumaa/12701
Ida-Virumaa/9284
Jõgevamaa/9160
Järvamaa/8283
Läänemaa/12967
Lääne-Virumaa/14207
Põlvamaa/5907
Pärnumaa/27371
Raplamaa/13591
Saaremaa/22071
Tartumaa/25247
Valgamaa/11471
Viljandimaa/19026
Võrumaa/21330
Mahealade kaart uueneb kord aastas. Kaart on leitav aadressil http://www.knzp.ee ja Maa-ameti geoportaalist.
MTÜ Organic Estonia sai hoo sisse 2015. aastal Arengufondi ühe võiduideena. Kolme aasta jooksul on loodud mahemajanduse tervikkontseptsioon, mis jõudis koalitsioonileppesse; ellu on viidud Eesti mahealade tunnustamine ligi 30 protsendini Eesti pindalast ning koostöös riigiametitega mahekaardi rakenduse loomine ning Eesti puhta õhu kuvamine rahvusvahelise õhuseire võrgukeskkonnas. Alates 2018. aasta jaanuarist tegutseb Organic Estonia mahe-ettevõtete esindusorganisatsioonina, millega on liitunud 52 ettevõtet.
Lisainfo:
Krista Kulderknup (mahemajanduse tervikprogramm, mahealade kaart)
Organic Estonia tegevjuht
krista.kulderknup@knzp.ee
507 6551
Sulev Õitspuu (kaardirakenduse tehnilised küsimused)
Maa-ameti Geoinfosüsteemide büroo juhataja
sulev.oitspuu@maaamet.ee
Karin Zereen (maheala register ja statistika)
Põllumajandus- ja Toiduameti mahepõllumajanduse ja seemne osakonna juhataja.
karin.zereen@pta.agri.ee