Organic Estonia üleskutse: Aeg on teha Eesti restoranides ringkaitse Eesti mahetooraine kasutamise toetuseks.

Alates 2018 on Eestis kasutusel restoranide toitlustuse ökomärgis, mida annab välja Veterinaar- ja Toiduamet. Märk on loodud Põhjamaade eeskujul, mis näitab juba restorani uksel, menüüs ja kodulehel mahetooraine kasutamise ulatust. Kolmetasemeline skaala annab tarbijatele ülevaate, kas mahetoodangut on menüüs vahemikus 20-50%, 50-80% või 80%- 100%.

Põhjamaade eksportturud ja Horeka sektor on erikorra ajal tugevasti nö “ringkaitses”, see tähendab, et eelistatakse üldjuhul kodumaist toorainet ja toodangut. Eestis on mahepõllumajandusega tegeletud juba 30 aastat ning Põllumajandusameti registri järgi tegutseb siin ca 1900 mahetootjat ja 400 töötlejat.
Statistika/ Konjuktuuri andmete järgi peaks meil olema 4000 ja rohkemgi erinevat mahetoodet pakkumisel. See on piisav arv tootjaid ja toodangut, et leida ja varustada nii kohvikud, restoranid kui avalikud köögid kohaliku mahetoorainega. Seetõttu võiks eriolukord Eestis samuti kaasa tuua positiivse muutuse mahe ja kohaliku toidu veel suuremaks eelistamiseks kui seni. Eesmärk võiks olla samasugune ringkaitse kohalikule mahetoorainele, kui seda naaberriikides tehakse.

Eesti mahetootjate valik on mitmekesine, kust võib leida värvilisi köögivilju, salateid ja idandeid, Leida võib kasvõi viinamarju, ebaküdooniat, lihatooteid, mitmesugust puuvilju ja marjasorte, mahe
piimatooteid ja põnevat juustuvalikut, jahusid, teravilja- ja pastatooteid, vetikaid kui ka seeni, putukapulbrit ehk proteiini. Samuti on äärmiselt mitmekesine joogivalik: mahe kasemahlast, marja
limonaadist, siidrite, õlu ja kangemate jookideni. Kõik põnev on olemas ja tarbimiseks.

Krista Kulderknup

Organic Estonia tegevjuht Krista Kuldreknup kutsub üles vahetama välismaist toodangut kohaliku tooraine ja toodangu vastu: “Samas teen üleskutse mahe tootjatele, et uurida lähemalt, kuidas ja mil kujul on restoranidel ja kohvikutel võimalik kohalikku toorainet kasutusse võtta. Milline peaks olema pakend toorainele ja valmistoodangule”

Veterinaar- ja Toiduamet koostöös Maaeluministeeriumiga ning esindusoragnisatsioonidega on otsinud lahendust, kuidas toitlustuse ökomärgise kasutus ja arvepidamine lihtsamaks teha, tagades samal ajal kliendile ja tarbijale usaldus ning kindluse, et tegemist on kontrollitud mahetoorainega.

Organic Estonia korraldab teema tutvustamiseks ja toitlustaja ökomärgise kasutuselevõtu hoogustamiseks ning mahetooraine ja toodete HORECA sektorisse hoogsamaks jõudmiseks sel sügisel 3 kohtumist ja seminari “Restorani peakokk kohtub mahetootjaga”. Täna, kolmapäeval 28.10 on toimumas teine seminar osapoolte kohtumiseks Retsoranis Aed.

Vaata lisaks Organic Estonia FB lehel ja registreeri kodulehel end üritusele www.knzp.ee

Organic Estonia on mahemajanduse ettevõtete katusorganisatsioon, kes koondab tänaseks juba ca 50 ettevõtet ühisturundusplatvormi www.knzp.ee. Organic Estonia poolt on loodud unikaalne terviklik mahealade kaart, ning valdkonna üleseks süsteemseks juhtimiseks, 2017 valitsuse poolt
kinnitatud “Mahemajanduse tervikprogramm” 4 majandussektori ekspordi edendamiseks, maheriigi kuvandi sisu loomiseks ja innovatiivsete töökohtade tekkimiseks maapiirkonda.