Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi makroökoloogia ja maastike elurikkuse töörühma teadlased on loonud rakenduse Rohemeeter.
Professor Meelis Pärteli juhitav makroökoloogia töörühm uurib elurikkust erinevatel skaaladel – nii Eestis kui ka üleilmselt, nii täna kui ka tuhat aastat tagasi, nii maa peal kui ka all. Maastike elurikkuse töörühm loob vanemteaduri Aveliina Helmi eestvõttel elurikkuse taastamiseks ja püsimiseks vajalikke teadmisi ning uurib, kuidas tagada muutuvas maailmas nii inimese kui ka teiste liikide heaolu.
Rohemeeter on rakendus, mis mõõdab Eesti maapiirkondade ja linnamaastike tuge sealsetele ökosüsteemidele iseloomulikule elurikkusele. Rakendus hindab iga Eesti maismaal asetseva punkti ümber 500 meetri raadiuses erinevaid maastikuparameetreid, kasutades Tartu Ülikoolis välja töötatud algoritmi.
Meid ümbritsev loodus vajab hoidmist mitmel põhjusel. Meil on moraalne vastutus säilitada tingimused ka teistele meiega kodu jagavatele liikidele. Kuid elurikas looduskeskkond ning sellega seotud hüved on ka inimeste enda heaolu aluseks. Heas seisus ökosüsteemid ja elurikkad maastikud tagavad meile puhta õhu, vee, toidutootmise jätkusuutlikkuse, aineringete toimimise, kliimamuutustele vastupidavuse, füüsilise ja vaimse tervise, identiteedi, kodutunde ning palju muud, mida me iseenesestmõistetavaks kipume pidama.
Igaühe looduskaitse on iga vabatahtlik ja teadlik samm, mis aitab kaasa Eesti liikide ning nende elupaikade säilimisele. Targad valikud koduaias, kodulinnas või ettevõttes on olulised, et hoida elurikkust meie ümber.
Rohemeetri ja elurikkuse kohta saad rohkem lugeda Rohemeetri kodulehelt.
Rohemeetri mõõdik on nüüd leitav ka Organic Estonia kodulehelt. Oleme kokku koondanud kolm keskkonna fakti – MAHE, PUHTUS JA ELURIKKUS.
Mahealade kaart annab ülevaate mahepõllu- ja korjealadest.
Õhuseire kaart annab ülevaate üle maailmsest õhukvaliteedist
Rohemeeter näitab Sinu kodukoha elurikkuse taset.