Organic Estonia, Siim Kabrits: „Mahetoodete eksport Eestist on võimalik: 500 tonni maheõuna Saksamaale ja Poole saatmine on alles esimene samm.“
Sel sügisel tegi suurima maheekspordikäive Siim Kabritsa ettevõte OÜ Chaga, saates Saksamaale ja Poola 500 tonni 20 erinevat sorti Eesti maheõunu alates «Sügisjoonikust» ja «Talvenaudingust» kuni «Karksi Renetini».
Konjuktuuriinstituudi 2015. aasta andmetel eksportis 21 ettevõtet Eestist mahetooteid summas 19,9 miljonit eurot. Samas imporditi 2015. aastal Eestisse üle 18 miljoni kilogrammi õunu ja pirne ning eksporditi pelgalt 70 kilogrammi. Tänavu toimus suur hüpe: sel sügisel eksportis Organic Estonia idee algataja ja ettevõtja Siim Kabrits Halliste valla õunaaedadest Saksamaale ja Poola rohkem kui 500 tonni ehk 25 koormatäit õunu.
„Alguses valitses kokkuostjate seas siiski kartus ja ka need, kes enne olid marju ostnud, ei julgenud kohe Eesti õunu sisse võtta,” kommenteerib Siim Kabrits. “Aga esimesed julged võtsid vastu ja nägid, et kaup on hea ja kvaliteetne. Pigem oligi see alguse kartus ja teadmatus, et mis sealt Eestist tuleb ja kust see üldse tuleb. Mõtled küll, et Saksamaa on lähedal, aga seal ei teata sageli, mida Eesti endast kujutab,» rääkis Kabrits.
Maheduse ja puhtusega suudab Eesti tema hinnangul barjääri murda. «Puhas ja mahe toit läheb Saksamaal ja tundub, et ka Poolas korda, sest kõik saavad aru: küsimus pole mitte hinnas, vaid toidu kvaliteedis.»
Mulgimaa õunad jõudsid Saksamaa ja Poola mahlatööstusesse ning Kabritsa sõnul tehakse neist ka mahelimonaadi. «Lauaõunaga ei jõudnud sel aastal enam tegelda, aga ka selle vastu oli sakslastel huvi,» lisas ta. «Igatahes on see põnev valdkond, milles Eesti kaubal on oma mahedusega teatud konkurentsieelis.»
Siim Kabrist räägib oma ekspordikogemusest 1. Detsembril EASI, Maaeluministeerium, Organic Estonia, Toiduliidu ja Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja Saksa ekspordituru ühisseminaril Hotellis Euroopa.