Organic Estonia liige Chaga avas Eesti esimese seente teadus- ja kompetentsikeskuse.

Chaga OÜ avas Tallinna Tehnopoli vahetus läheduses Eesti esimese seente uurimisele pühendatud teadus- ja kompetentsikeskuse Shroomwell Biotech. Tegemist on märgilise sammuga Eesti positsioneerimisel maailmas seente potentsiaali avastamisel.

„Tänane teadusmaailma huvi seente vastu on üüratu ja selle kohased uuringud kasvanud meeletu tempoga,“ ütles Chaga OÜ tegevjuht Silver Laus. „Eestil on suur väljavaade kujuneda seente valdkonna globaalseks liidriks ja trendiloojaks. Meie teadus- ja kompetentsikeskus loob kõik eeldused tipptasemel laboris mahukate uuringute ja pilootprojektide käivitamiseks ning ellu viimiseks,“ lisas Laus.

Chaga on ettevõttena käivitatud revolutsiooni Eesti metsanduses ja tutvustatud võimalust jätkusuutlikuks metsamajanduseks chaga kasvatusi rajades. Uue teadus- ja kompetentsikeskuse avamine on järgmine etapp Chaga OÜ strateegilisest plaanist suurendada teaduspõhist lähenemist seente maailma.

Shroomwell Biotechi teadus- ja kompetentsikeskuse juht Siim Raadiku sõnul on esimeseks suureks eesmärgiks avardada senist käsitlust seentest ja tõsta teadlikkust valdkonnast. „Oleme harjunud teadmisega, et seened on söömiseks. Aga selline traditsiooniline mõtteviis on maailmas muutumas. Näiteks olid meditsiiniseened põlisrahvaste elu osa. Täna näeme, kuidas traditsioonilises meditsiinis kasvab seente kliiniliste uuringute trend. Shroomwell Biotechi huvi on leida uusi võimalusi inimese tervena veedetud elu pikendamiseks. Mitmed tuntud seeneliigid suudavad pakkuda kõrvaltulu metsanduse valdkonnas ning lahendada keskkonnaga seotud ökoloogilisi probleeme. Eesti esimene gurmee- ja meditsiiniseentele fokusseeritud teadus- ja kompetentsikeskus suurendab Eestis juba heal tasemel seente
potentsiaali uurimise võimekust, et viia Eesti tublid teadlased ja arendustööd maailmaareenile. Seened võiksid Eestist teha tervise ja metsanduse uue Skype-i,“ kõneles Raadik teaduskeskuse avamisel.

„Oleme käivitanud juba pilootprojektid meditsiiniseene Chagaga sadadel hektaritel, mis teeb meist suurima seente välikasvataja,“ tutvustas Raadik ja lisas: „täna kasvatame arendustegevuseks seeni 150 m2 suurusel alal. Selle aasta lõpuks valmib Tõrvas ka Shroomwelli 1200 m2 sisekasvatus, mille tulemusena kinnistame oma positsiooni regiooni suurima meditsiiniseente kasvatajana.“

„Ettevõttena oleme tunnistajaks globaalse huvi märkimisväärsele tõusule seente kui kvaliteetse tooraine vastu. Eestil on puhta keskkonna kuvandi tõttu tugev konkurentsieelis suuriikide ees. Ühendades teaduse, tehnoloogilised võimalused ja maailmatasemel kompetentsi, on Eestil suur potentsiaal juhtida seente valdkonna arengut ja edulugu,“ sõnas Laus.

Chaga OÜ, mis on eelkõige tuntud Chaga Health kaubamärgi toodetega, toob poolaasta jooksul täiendavalt turule ka lõpptarbijale suunatud gurmee- ja meditsiiniseente kaubamärgi Shroomwell.