Gegraafiline tähis näitab kauba või teenuse kindlat geograafilist päritolu, kui selle kauba või teenuse konkreetne omadus, maine või muu tunnus on olulisel määral seostatav geograafilise alaga, kus kaupa toodetakse, töödeldakse või müügiks ette valmistatakse või kus teenust osutatakse.
Euroopas valmistatakse hulgaliselt toidutooteid, mis on Euroopa Komisjoni poolt tunnustatud ning hea mainega aga võivad sattuda turul konkureerima samalaadsete toodetega, mis esitlevad end algupärase tootena ning kannavad sama või samaväärset nime.
Selleks, et kaitsta tootjat ebaausa konkurentsi eest ja mitte eksitada tarbijat, lõi Euroopa Liit aastal 1992 märgisüsteemi, mis võimaldab ettevõtetel oma toodet ebaõiglase konkurentsi eest kaitsta.
- kaitstud geograafilise tähisega (KGT)
- kaitstud päritolunimetusega (KPN)
- garanteeritud traditsiooniline toode (GTT)
Garanteeritud traditsioonilise toote puhul on toode valmistatud traditsioonilisest toorainest, sisaldab traditsioonilisi koostisaineid või on toodetud-töödeldud traditsioonilisel viisil. Toote nimi väljendab eripära, mis ei ole seotud ühegi geograafilise piirkonnaga. Toote ajalugu peab olema vähemalt 30 aastat.
Eesti esimese kaitstud geograafilise tähise sai Organic Estonia liige Moe, Estonian vodkale, mis registreeriti 27. märtsil 2019. aastal Euroopa Komisjoni poolt.
Estonian vodka on viin, mille valmistamisel on kasutatud Eestis kasvatatud toorainest valmistatud etüülalkoholi ning Eesti päritolu vett. Eesti teise geograafilise tähise saab endale Sõir.
Sõir on laagerdamata kohupiimajuust, mida tuntakse Eestis ennekõike ajaloolisel Võrumaal ja Setomaal. Toote koostisained on piim, kohupiim, munad, või, köömned ja sool.
Organic Estonia liikmetest toodavad mahe sõira Pajumäe Talu ja Metsavenna Talu.
Artikli algallikas: Maaelu