Nurme selgitab: looduslik, orgaaniline, vegan – mis neil vahet on?

Lugedes ilutoote etikette võib hakata pea ringi käima. Kirjas võib olla, et tegemist on vegan ripsmetuši, orgaaniliselt valmistatud näokreemi või loodusliku šampooniga. Tundub justkui, et ühte ja sama mõistet on kasutatud mitmel erineval moel, kuid tegelikult on need vägagi erinevad. Et nahahooldusvahendite valimine oleks lihtsam, selgitame, mida tähendavad mõisted looduslik, orgaaniline, vegan ja mahe.

Mida tähendab looduslik?

Looduskosmeetika juurde võiks tõmmata võrdusmärgi Nurmega. Selle all mõeldakse nahasõbralikke tooteid, mis on valmistatud täiesti või suuremalt jaolt taimsest toorainest, olles niiviisi inimesele kergemini vastuvõetav, tekitamata sõltuvust ega allergilisi reaktsioone.

Seejuures on väga oluline teada, et valmistamisel kasutatakse keemiliste ainete asemel säilitusainena looduslikke ühendeid, mida toiduainetööstuseski. Looduskosmeetika omab põhimõtet: mida julged endale peale määrida, seda pead julgema ka süüa. Nii ei ladestu organismi keemilisi aineid, sest 60 protsenti kehale kantavatest ilu- ja hooldustoodetest imenduvad naha kaudu ka meie organismi. Sedamoodi võib elu jooksul erinevatest kreemidest ja nahahooldustoodetest kehasse imenduda suur hulk tervistele kahjulikke koostisosi.

Looduslike toodete koostisosade nimekirja ei kuulu kohe kindlasti sünteetilised ained nagu parabeen, mineraal- ja silikoonõlid ega ka lõhna-, värvi- või säilitusaineid. Loodustoodete aroomi saavutamiseks on kasutatud vaid looduslikke eeterlikke õlisid, just nagu Nurme seda teeb. Kõige kindlam viis saamaks teada, kui looduslik on toode, on kontrollida koostisaineid. Koostisainete nimekiri on kirja pandud põhimõttel, et nimekirja eespool on koostisosa, mida on tootes kõige rohkem, ja viimasena koostisosa, mida tootes kõige vähem.

Aga kas teadsid, et toote võib looduslikuks nimetada isegi siis, kui seal on tegelikult vaid 1% looduslikke koostisosasid?! See 1% pole ilmselt see, mida Sa looduskosmeetikat ostes ootad, sest kõik ülejäänud 99% selles tootes, on ju keemiline või sünteetiline. Sageli püütakse sõnaga “looduslik” tarbijat eksitada ehk teisisõnu – tehakse rohepesu (greenwashing).

Mida tähendab rohepesu?

Rohepesu on turundusvõte, mille korral esitletakse keskkonnavaenulikku tegevust üldsusele positiivsena, varjates toote või teenuse tegelikke omadusi. Levinud on rohepesu puhul näiteks lehekujulise sümboli kasutamine või pakend, mis viitavad justkui naturaalsele koostisele. Näiteks beeži ümbrise või naturaalsete toonide kasutamine ei tähenda ilmtingimata looduskosmeetikat. Seetõttu on tundmatute brändide puhul mõistlik alati kontrollida koostisosade loetelu. Otsi alati toodetel märget “100% looduslik”, sest see annab kindluse, et tegemist ei ole rohepesuga ja bränd on usaldusväärne. Just seetõttu võidki näha ja kuulda Nurmet pidevalt rõhutamas, et meie tooted on 100% looduslikud!

Mis on ECOCERT?

Samuti võid kuulda, kui Nurme räägib toorainete valikul Ecocert märgisest. ECOCERT on sümbol, mis garanteerib, et tegemist on looduslikult puhta looduskosmeetikaga ning toorainega. ECOCERT kujutab endast maailma suurimat looduslike sertifikatsioone väljastavat organisatsiooni. Puhtust ja kvaliteeti tagav ECOCERT sertifikaat on looduslike kosmeetikatoodete tootjate seas rangeim ja mainekaim standard. See määrab looduslikke koostisaineid sisaldavate toodete nõuded ja taimsete toormaterjalide kvaliteedi. Kuigi Nurme pakenditelt Ecocert märgist veel ei leia, tagame siiski selle, et meie toodetes on kasutatud Ecocert poolt tunnustatud tooraineid, mis on ohutud mitte ainult inimesele, vaid ka keskkonnale. 

Mida tähendab orgaaniline looduskosmeetika?

Orgaaniline aine ehk orgaanika tähendab ainet, mis pärineb elusloodusest ja sisaldab orgaanilisi ühendeid. Mis need orgaanilised ühendis siis ikkagi on? Tavaliselt loetakse orgaanilise aine hulka kuuluvaks vaid kõdunevaid orgaanilisi ühendeid.

Orgaaniline kosmeetikatoode sisaldab maksimaalsel määral – 95 protsenti – looduslikke koostisosi. Ülejäänud 5 protsenti on samuti rangelt kontrollitud ning need ei tohi olla sünteetilised ained. Enamik koostisosi on pärit puu- ja juurviljadest ning taimsetest toorainetest, millest väikese protsendi moodustavad mineraalid. Kui looduslikud tooted võivad olla kokkupuutes kemikaalidega, siis orgaaniliste toodete puhul on see välistatud. Tooraineid on kasvatatud mürkide ja väetisteta ning pärinevad vaid kontrollitud mahepõllumajandustaludest ja kasvupiirkondadest või sertifitseeritud korjealadelt. 

Mida tähendab vegan?

Vegan ilu- ja nahahooldustooteid on väga lihtne ära tunda – nende valmistamisel ei tohi olla kasutatud mingisuguseid loomseid koostisosi. Kuigi ekslikult võib arvata, et looduslik või orgaaniline tähendab automaatselt veganit, siis nii see kindlasti pole.

90% Nurme tootetest sobivad veganitele. Üksikud tooted sisaldavad siiski ka loomseid koostisosasid – näiteks leidub Nurme deodorantides ning huulepalsamites mesilasvaha ning näoseebis vähesel määral kitsepiimapulbrit. 

Enamlevinud loomset päritolu koostisosad on näiteks:

  • Mesilasvaha (cera alba), mesi (mel), propolis (bee glue), Royal Jelly – saadud mesilastelt
  • Lanoliin (lanolin, wool wax), C10-30 Cholesterol/Lanosterol Esters – saadud lamba rasunäärmetest.
  • Karmiin (carmine, CI 75470), šellak (shellac, E 904, Gum Lac) – saadud putukatelt.
  • Keratiin (keratin), hüdrolüüsitud keratiin (hydrolyzed keratin), kollageen (collagen), elastiin (elastin), biotiin (biotin) – enamasti loomset päritolu proteiinid ja vitamiinid.
  • Siidaminohapped (silk amino acids), seritsiin (sericin, silk glue), hüdrolüüsitud siidiproteiin (hydrolyzed silk protein), siidipulber (silk powder, Serica powder) – saadud siidiussidelt.
  • Pärl (pearl), hüdrolüüsitud pärl (hydrolyzed pearl), pärlipulber (pearl powder), hüdrolüüsitud kontsioliinvalk (hydrolyzed conchiolin protein) – saadud austritelt
  • Teolima (snail mucin) – saadud tigudelt.
  • Laktoferriin (lactoferrin), laktoos (lactose), hüdrolüüsitud piimavalk (hydrolyzed milk protein) – piimatooted.
  • Skvaleen (squalene), guaniin (guanine, CI 75170), glükoosamiin (glucosamine), kondroitiin (chondroitin) – saadud kaladelt ja muudelt mereloomadelt.

Allikas: nurme.eu