Tapale kolinud ettevõte laiendab tootmist ja otsib uut tegevjuhti

Kaks aastat tagasi Tapale kolinud Nurme Looduskosmeetika teeb sel aastal ajaloo parima tulemuse ning aasta lõpus valmib tootmise laiendus.

Nurme Looduskosmeetika juht Marit Tiits Tapal asuvas tehases. Foto: Liis Treimann
Nurme Looduskosmeetika juht Marit Tiits Tapal asuvas tehases. Foto: Liis Treimann

“Saame renoveeritud tootmispinda juurde 400 ruutmeetrit,“ lausus Nurme Looduskosmeetika juht ja omanik Marit Tiits. Perefirma käive kasvab sel aastal poole miljoni euro võrra.

“Hetkel oleme tegevjuhi otsingul, et viia Nurme veel tugevamini maailmakaardile ja luua meie Tapa hoonesse tipptehnoloogiline looduskosmeetika arenduse ja tootmise üksus. Meie senine tegevjuht ja pereliige Jimmy Karp soovib edaspidi panustada rohkem riigikaitsesse ja rakendada oma teadmisi insenertehnoloogilises valdkonnas Nurmele tootmisseadmete sisseostul ning käivitamisel,” ütles Tiits. “Kutsume häid juhte endast märku andma,” lisas ta.

Eelmisel aastal oli käive 1,5 miljonit eurot ja 2022. aastal 1,3 miljonit eurot. Kasumit teenis Nurme Looduskosmeetika eelmisel aastal 170 281 eurot, aasta varem 129 854 eurot.

Ettevõte toodab Tapal looduslikku kosmeetikat juuste- ja kehahoolduseks ning sortimenti kuulub üle 150 toote. Olulisemad eksporditurud on Rootsi, Norra, Taani ja Poola, kuid ekspordi osa jäi mullu veel tagasihoidlikuks. Välisturgudel loodetakse müüki kasvatada eelmisel aastal ostetud kaubamärkide Turbliss ja Klaar abil. Samuti üritatakse käivitada müüki Pärsia lahe suurimas linnas Dubais.

Täistööajale taandatuna oli Nurme Looduskosmeetikas eelmisel aastal 15 töötajat, aasta varem 16. Tiits märkis, et töötajate arv sel aastal kindlasti ei vähene.

Töötajate keskmine brutotasu oli eelmisel aastal 1124 eurot kuus, 2022. aastal 1020 eurot kuus.

Dividende ettevõte omanikele eelmisel aastal ei jaganud, aga varasemast on üleval 100 000 euro suurune dividendivõlg.

Tapale kolimist ei kahetse

„Nurme looduskosmeetika on kolimise ekspert,“ sõnas Tiits juunis eetris olnud saates „Virupärane ettevõtlus“. Nurme Looduskosmeetika sai alguse Kose vallas ja seal toodetakse senimaani tahkeid seepe. Vahepeal tegutseti Tallinnas Suur-Sõjamäel, kuid kaks aastat tagasi osteti Tapa endise leivatehase kinnistu ja hooned.

Kui kolimismõtted tekkisid, siis otsiti alguses ettevõttele uut sobivat asupaika Harjumaal, sest logistiliselt ja tööjõu tõttu tundus oluline, et Tallinn oleks lähedal. Vajaliku kinnistu ostmine ja sellele tootmishoone ehitamine oleks Tiitsi sõnul läinud liiga palju maksma.

Nurme Looduskosmeetika tootmine Tapal. Foto: Liis Treimann
Nurme Looduskosmeetika tootmine Tapal. Foto: Liis Treimann

„Mõtlesin, et kui teised saavad mujal oma ettevõtteid asutada, miks meie siis ei saa? Ja täiesti juhuslikult oli siin Tapa linnas vaba kunagise leivatööstuse hoone,“ meenutas ettevõtja. Ta lisas, et alguses tundus hoone väga suur, ruutmeetreid on rohkem, kui ettevõte oli uueks tootmishooneks planeerinud.

„Pakkusin emale ja isale ning oma abikaasale, et lähme lihtsalt vaatame. Kui siis panime numbrid Excelisse ja selgus, et meil on põhimõtteliselt võimalik kohe sisse kolida, oli valik Tapa kasuks tehtud,“ rääkis Tiits. Otsus Tapale kolida on end igati õigustanud ja seda otsust ta ei kahetse.

Kolisid perega ettevõttele järgi

Lääne-Virumaa ei olnud Tiitsile võõras, sest umbes kuus aastat tagasi ostis ta koos abikaasaga Tapa valda suvila. Seoses ettevõtte kolimisega otsustati nüüd Lääne-Virumaale püsivalt elama asuda. Tapal oleva firma juhtimine ei tundunud Tallinnast mõistlik.

„Oleme nüüd perega elanud üle aasta Rakveres. Mulle väikelinna idüll väga meeldib,“ lausus Tiits. Kui Tallinnas elades kulus tal kodust kontorisse sõitmiseks 27 minutit, siis nüüd kulub sama aeg Rakverest Tapale tööle tulemiseks.

„Ummikuid ei ole,“ naerab ta ja lisab, et Rakvere linn on ühest otsast teise seitse kilomeetrit „Veerand tunniga jõuab igale poole. Tapa ja Rakvere vahel on ka toimiv bussiühendus ning Tallinna ja Tapa vahel mugav rongiühendus,“ ütles Tiits.

Nurme Looduskosmeetika töötajad on valdavalt kohalikud. Käiakse ka Jänedalt, Tamsalust, Rakverest. „Kuna soovime olla jätkusuutlik ettevõte, siis on meie jaoks oluline, et töötajal oleks võimalik käia tööl jalgsi või jalgrattaga. Seda võimalust ka vähemalt suvel aktiivselt kasutatakse,“ sõnas Tiits.

Aastaid oli töötajate arv stabiilselt kuus, kuid alates 2019. aastast on see tõusnud kahekümne alla. Tapal ei ole töötajate leidmisega probleeme olnud. „Kui otsisime Suur-Sõjamäele laotöötajat, siis tundus, et Tallinnas polegi kedagi tööle võtta ja töö saab see, kes esimesel päeval kohale tuleb. Tapal sellist probleemi ei ole, on võimalik valida, keda palgata,“ märkis Tiits.

Tapale tulles leidis Nurme Looduskosmeetika endale ka uue koostööpartneri, kelle peale varem ei osatud tulla. Ettevõtte tooteid hakkas tellima sõjaväelinnakus asuv pood. „Nad käivad igal nädalal kaupa võtmas ja on meie suured fännid,“ märkis ettevõtja.

Kõige suurem hirm ettevõtet Tapale kolides oli see, et ei jõua nii kiiresti ehitada ja areneda, kui vaja oleks. Samuti oli hirm, et kas Tallinnas elavad töötajad hakkavad Tapale tööle käima. Peamiselt on Tallinnas turundusinimesed ja igapäevaselt nad kontoris käima ei pea.

Marit Tiits soovib Tapal rajada tipptehnoloogilise looduskosmeetika arenduse ja tootmise üksuse. Foto: Liis Treimann
Marit Tiits soovib Tapal rajada tipptehnoloogilise looduskosmeetika arenduse ja tootmise üksuse. Foto: Liis Treimann

On levinud suhtumine, et kui elad maal ja kohapeal tööd ei leia, siis mine linna tööle. „Kui Tallinna inimesele öelda, et hakka Tapal tööl käima, siis tundub see ületamatu. Tegelikult on Tapalt Tallinna sama palju maad, kui Tallinnast Tapale, või kui inimene elab näiteks Nõmmel ja peab Lasnamäele tööle käima, siis kulub tal rohkem aega, kui sõita Ülemistelt Tapale,“ rääkis Tiits.

Tema sõnul soovivad inimesed käi tööl kodu lähedal, kuid Tallinn dikteerib palgad. Kui arvestada pealinna tööle sõitmisele kuluv aeg ja kõrvutada see saadava kõrgema palgaga, siis sageli ei kompenseeri palgavahe kulutatud aega ja ka kulutusi transpordile.

Tapale tulles üllatas teda positiivselt omavalitsuse suhtumine ettevõtlusesse. „Kui saime kinnisvara kätte, siis saadeti vallast kohe kutse, et tulge külla ja räägime, mis plaanid teil on ja kuidas meie saame aidata,“ kiitis Tiits ja lisas, et talle meeldib kuidas Tapa vallas suhtutakse ettevõtjatesse. See on ka põhjus, miks otsustati Nurme Looduskosmeetika juriidiline aadress tuua Tapa valda. ”Mul on au olla Tapa valla ettevõtja,“ lausus Tiits.

Ta soovitab omavalitsustel ettevõtluse arendamiseks investeerida teedesse ja hoolitseda elukeskkonna eest, et oleks olemas koolid, lasteaiad ja kogu tugivõrgustik, mida inimesed vajavad.

Enam ei ole vaja pangast raha küsida, pangad pakuvad seda ise

Tapale kolimist finantseeris Nurme Looduskosmeetika pangalaenu abil. „Oleme ettevõtet väga palju enda vahenditest finantseerinud ja nüüd oleme jõudnud olukorda, et oleme pankade jaoks heas valguses. Meil ei ole vaja enam raha küsida. Pangad pakuvad meile ise ja on meie otsustada, kas võtame raha vastu või ei võta,“ lausus Tiits.

15 tegutsemisaasta jooksul on Nurme Looduskosmeetika äritulemused kasvanud, ühtegi langusaastat pole olnud.

Perefirmas langetatakse otsused ühiselt, kõik peavad olema nõus, mingit hääletamist ei toimu. „Ma ei kujutaks seda ette, et keegi on millegi vastu ja me ikkagi teeme selle ära. Alati kõik uus tundub hirmuäratav, aga ma tuginen faktidel ja proovin emotsioonid jätta kõrvale,“ rääkis ettevõtja.

Ta oli kindel, et mõne aasa pärast on ettevõttes tegev ka juba kolmas põlvkond. Tütar juba praegu töötab turunduses. Näen, et temast võib saada tulevikus juhatuse liige. Kui oled ühe asjaga hästi pikalt tegelenud, siis paratamatult jääd mugavusstsooni. Seetõttu mulle meeldi, et tütar tuleb uute ideedega. Ootan huviga aega, kui ta jõuab sinnamaani, et saab ka päriselt hakata asju ellu viima. Täna ta on veel natukene noor selleks, sõnas Tiits.

„Erinevatel põlvkondadel on oma nägemus ja eks meil on siis kolm erinevat nägemust. Mu vanemad on tulnud nõukaajast ja neil on omad kiiksud, minul on omad kiiksud ja ma ütlen järgmisele põlvkonnale, et ära vaata seda, mida mina teen, vaid vaata, mida teised teevad. Mine õpi välismaal ning tule tagasi parima oskusteabega, et me ei stagneeruks,“ ütles Tiits.

„Kui muutustega kaasa ei lähe, siis väga kaugele ettevõtluses ei sõida. Meie tahame olla rahvusvaheline ettevõte ja peame ajaga kaasas käima. Ei saa istuda ainult enda kabinetis ja öelda, et ma tean täpselt, kuidas asjad käivad“ lausus Nurme Looduskosmeetika omanik.

Pikemat vestlust Marit Tiitsiga saad kuulata saatest “Virupärane ettevõtlus”:

Allikas: www.laanevirumaauudised.ee