Mahedalt mõtlejad

Miks? Tihti öeldakse millegi kohta, et vajan nagu õhku. Soovin, et me annaksime maailmale puhtamat eeskuju ning et inimesed ei peaks ütlema seda õhu kohta. „Õhuvann“ on jälle au sees ja me saame seda pakkuda neile, kel seda igapäevaselt napib.

Tõnu Steinberg / TallinnHotels/Aldera Hotell OÜ müügi- ja turundusdirektor

Eesti kui maheriik lisab jõudu, et luua elamisväärne ja armastatud koht meie lastele ning avastamistväärt sihtkoht külalistele.

Viljar Veidenberg / Pajumäe Talu OÜ

Kuulake seda uut, looduslikult kaunist ja puhast – orgaanilist ESTONIA klaveri kõla…

Indrek Laul / ESTONIA piano

Eestimaa ja siin elava rahva päästavad mitte NATO tankid ja lennukid, vaid mahe toit, mille kasvatamiseks on meil tõepoolest palju maad.

Dr Adik Levin / puhta toidu austaja ja propageerija

Edu saavutamiseks peate olema teadlik oma tugevustest ja kasutama teile kättesaadavaid ressursse.

Eesti suurim vara on puutumatu loodus ja puhas vesi – omadused, millele mujal maailmas on üha raskem ligi pääseda, ning nende hinnad pidevalt tõusevad. Peaksime arendama seda, mis meil on – rohkem seda headust looma – puutumatut kaitsma ning kasvama puhtalt ja orgaaniliselt!

Yoko Alender / Riigikogulane

Toetan Organic Estonia initsiatiivi, sest meie puhas loodus on maailmas unikaalne. Me peame seda ise hindama ja esile tõstma, nii toetame ka jätkusuutlikku mahetootmist ja eksporti, luues Eestile positiivse kuvandi.

Eva Maran / Chaga Health director

Müügiedu sõltub tootest ja selle turundusest. Hõreda eluga puhas Eesti väärib tähelepanu. Organic Estonia vajab toetamist!

Tiit Niilo / Nopri talumeierei

Loodus on alati targem kui inimene.

Jaak Nigul / Tarmeko

Valdur Mikita on öelnud, et maailmas on palju inimesi, kes on käinud Pariisis, kuid väga vähe neid, kes on käinud seenel. Seda ütlesin talle mina, Cantharellus cibarius.

Harilik kukeseen

Eesti puhas loodus on meie üks suurimaid rikkusi. Organic Estonia idee on anda selge sõnum välismaailmale, mis meil Eestis on ehedat, erillist ja ainulaadset. Siseriiklikult on ta inspireerivaks ideeks, kuidas nii meie riigi majandusele, puhtale elukeskkonnale, inimeste tervisele ja maapiirkondade arengule võiks see mõjuda, kui oskame seda ressurssi enda ümber märgata ning sellega koos hoolivalt toimida.

Ahto Vegmann / Loodusvägi

Ilma ühtse turunduseta on Eestit väljapoole väga raske müüa. Organic Estonia idee aitab meid palju meie ühises eksporttegevuses.

Valjo Liivamägi / kasemahlatootja Võrumaalt

Mets on Eesti elu igipõline osa. Puidust majadeta, puuhalgude taresoojata või metsaandideta meie toidulaual ei kujutaks elu ettegi. Põlvest-põlve oleme metsi talupojatarkusega majandanud, hooldanud ja hoidnud, vajadusel ka puid langetanud või ulukeid küttinud. Tõenduseks heast majandamisest ongi need rikkused, mida mets meile täna ja homme annab. Selline ongi mahe metsamajandamine – tark ja vastutustundlik!

Ilma metsata polekski seda päris meie Eestit. Mahemetsaga saame Eesti veel paremaks!

Jaanus Aun / SA Erametsakeskus, juhatuse liige

Avasta oma mahemaailm enda seest! See on meil kõigil olemas loodusrahva osana ja esivanemate pärandina. See mahemaailm on suurem ja huvitavam, kui praegune pinnapealsele tarbimisele suunav maailm, millel ei ole tulevikku.

Mahemaailmal on tulevikku! Kuigi tee mahemaailma on pikk ja käänuline, olen mina sellele teele juba asunud.

Leonhard Koort / Business Mentor OÜ

Mäletan lapsepõlvest kevadel kõrges taevas pisikest säutsuvat täpikest – see oli lõoke. Suvest värske viha ja sauna lõhna, kui päike hakkas loojuma. Vanaema otse ahjust võetud leiva maitset, kuhu oli peale määritud omatehtud või. Ja vanaisa õpetussõnu, kuidas kevadel tikata kaske ja selle mahla imelist mekki, mis lapsele oli magusam limonaadist.
Need lõhnad, maitsed, helid ja mälestused peavad säilima puutumatul kujul. Mitte selliselt, et meie lapsed ja lapselapsed peaksid seda digitaalselt kogema! Organic Estonia on algatus, mis teeb samme selle säilitamiseks. Seepärast toetame seda projekti ja nii võime kindlad olla, et meie lastel on samasugused puhtad mälestused.

Margus Siilik / Okkastyle OÜ tegevjuht

Pea igal eestlasel on üks pelgupaik, kus tunda, et oled loodusega üks. Peipsi ääres Kodaveres esivanemate talumail on minu koht, kus akusid laadimas käia. Sealt võtan kaasa oma linnaellu suveõhtute suitusrääbise lõhna ja mesilaste sumina.  Muinasjutulisi hetki, mida olen järve ääres ja rannakülas kogeda, tahan hoida ka oma lastele. Hoidkem oma mahedat Eestit ka tulevastele põlvedele.

Krista Kulderknup / Organic Estonia eestvedaja

Olen elanud üle Atlandi Ameerikas kui ka üle Uuralite Aasias. Eestisse tagasi pöördudes mõtlesin, mis võiks olla meie konkurentsieelis? Mille unikaalsega võiksime silma paista ja eristuda globaalses maailmas? Samal ajal veel Pekingis elades levisid kohalikes blogides kuuldused, et Eestis on maailma puhtaim õhk. Sealse keskkonna taustal märkasin seda potentsiaali, mida Organic Estonia aitab avada. Olen ise samuti loonud uuendusliku kosmeetikabrändi Tilk.bio, kus kasutame toimeainetena Saaremaa puhtas looduses kasvanud ürte. Usun, et Organic Estonia aitab meie rohemajandusel kooruda ja rahvusvaheliselt läbi lüüa!

Pille Lengi / Tilk.bio

Mahe-Eesti tähendab majanduse hüppelist elavnemist, ekspordi kiiret kasvu, intensiivpõllumajanduse vahetumist orgaaniliste farmide vastu, permakultuuri kui mõtteviisi juurdumist, inimeste vaimse ja füüsilise tervise rahas mõõtmatut paranemist, vaid eelkõige usku. Mõistate, mitte religiooni, aga usku sellesse, et teistsugune maailm on võimalik. See on meie parim võimalus olla iseendile ja ülejäänud maailmale tõeliselt kasulik. Ja Eesti ökoriik on võimalik, vajalik ja vältimatu.

Roy Strider / kirjanik, ökoriigi propageerija

Maheriik Eesti on loomist väärt lugu. See on lugu, mis väärib tähelepanu. Lugu, mida välisturistid mõnuga edasi räägiksid, naastes tagasi koju oma Eesti reisilt. Maheriik on vesi minusuguste veskile. Lugu Eesti loodusturismi ettevõtjate vankrit vedama.

Aivar Ruukel / Soomaa loodusgiid ja ökoturismi teoreetik

Organic Estonia on nutikas, julge ja usutav projekt, mille elluviimine on realistlik ning Eesti ühiskonnale ja majandusele vajalik. See algatus loob uue arenguimpulsi vähemalt kuue majandusharu ettevõtetele ning praktilistele tulemustele suunatud teadus- ja arendustegevusele. Tulevikku vaadates on meie mahetooteid eksportivad tööstused, mis väärtustavad kohalikku ressurssi ning hoiavad suurema osa väärtusahelast ja tulust Eestis, eeskujuks paljudele teistele ettevõtjatele.

Meelis Virkebau / Tööstusjuht, Tööandjate Keskliidu volikogu liige

Mulle meeldib Eesti juures väga, et metsade rohelus on vaid 5-10 minuti autosõidu kaugusel linnasüdamest ja et toidul ei pea olema tingimata mahesilti küljes, selleks et olla puhas. Hoidkem seda!

Karoli Hindriks / ettevõtja ja leiutaja

Eesti uus ärkamine – Organic Estonia energiline ja kaugelenägelik algatus – Eesti maheriigiks, on just see paradigmat muutev panus meie põlisrahva aastatuhandeid kestnud loodust hoidvasse inimsõbralikku eluviisi ja sajandivanusesse Rohelisse Vaimsusse, kõrgetasemelisse loodus- ja kasvatuskultuuri (G. Vilbaste, E. Kant, J. Käis, J. Eilart, V. Ranniku jpt). See algatus aitab meie väikerahva üleilmsest katastroofieelsest üle taluvuse piiri paisunud kultuuri ja vaimse keskkonna reostusest väiksemate kaotustega läbi tulla ja sirgeselgselt paigavaimus kujundada teadmistepõhine, kestlik, turvaline, jõukas, rahvuslik elu. Et Loodu kestaks, kõik kaunis kestaks, ja igavikku püüdleks hing, aina avarduks eluring. Paekivi kotti!

Rein Einasto / Eesti Paeliidu nimel TTK emeriitprofessor

Organic Estonia idee on julge ja lennukas ning võiks olla üks lähenemine, mille poolest Eesti on maailmas eriline. Vaieldamatult on meie tulevik suunatud puhtama ja väiksema keskkonnamõjuga majanduse suunas. Organic Estonia idee ei ole ainult turundus, vaid see on põhiväärtus ja osa meie identiteedist, mis kõnetab iga eestlast – midagi, mis on meile sama omane nagu laulupidu. Miks me ei võiks olla kahekümne aasta pärast kõige puhtama majandusega riik maailmas. Antud idee on just hea nurgakivi sellele suurele visioonile.

Pirko Konsa / Eesti Arengufondi juhatuse esimees 2014-2016

Toetame Organic Estonia eesmärki muuta Eesti orgaaniliseks riigiks. Oleme veendunud, et puhtas keskkonnas kasvatatud orgaaniline tatar (21. sajandi ravimtaim) koos tatramee ja muude puhaste toorainetega annab meile võimaluse inimeste tervist parandada ja säilitada.

Virgo Mihkelsoo / RemedyWay

Usutavasti saab maailma pikim (harilik) mänd, olles üle kahesaja aasta vana, kasvadagi vaid väga puhtas looduses. Mahe-Eesti idee on kuldaväärt mõte, see võiks tõega olla innustavaks mitte ainult entusiastlikele visionääridele, vaid ka suurte ideede puuduses vaevlevatele poliitikutele. Miljonilisel rahvakillul viiesajamiljonilise Euroopa Liidu äärealal on raske leida paremat lugu eristumiseks.

Olari Taal / ettevõtja

MAHE MAA on kõige kallim ja haruldasem aare kogu maailmas. Me oleme osanud teda hoida, sest meis elab teadmine, et oleme maa ja päikese lapsed. Et kõik oleme pärit ühest suurest munast. Et me kõik oleme seotud. Oleme üks. Heade asjadega on nii, et kui seda jagada, kasvõi näidata, silmalegi puudutada anda – saab teda rohkem, vägi väestub, ilu kasvab ja paljuneb. Mulle meeldib idee Organic Estonia. See ongi päris Eesti. Päris MEIE. Hästi hoitud saladus. Kauge põhjala kaunis kalliskivi. Armastus.

Evelin Ilves / tervisliku toitumise mõtteviisi edendaja, Eesti esileedi 2006-2015

Päris oma maheriik, esimene maailmas – see oleks ikka päris radikaalne tegu, sõbrad! Maheriik tähendaks ei vähemat kui üldrahvalikku konsensust, et soovime edaspidi korraldada oma elu Eestimaal saastavabalt ja elukeskkonda säästvalt. Mis on tegelikult üks ja seesama, sest tervemõistuslik elukorraldus ei saagi olla mürgine ega keskkonda halvendav – lõppeks kajastub nii üks kui teine meie endi elukvaliteedis. Kas me suudame sellises kavas kokku leppida? Proovime!

Rainer Nõlvak / visionäär

Reisin toiduprofessionaalina iganädalaselt üle maailma. Seda viimased üksteist aastat. Maailmas on vähe kohti, mida ei ole veel õnnestunud külastada. Tahan, et minu Eesti oleks puhas, värske ja tervislik. Soovin, et eesti lapsed saaksid kasvada puhtas keskkonnas. Et metsad kasvaksid naturaalselt, põllud, kasvuhooned ja loomade-lindude laudad oleksid vabad kahjulikest kemikaalidest. Soovin, et kõik inimesed maailmas teaksid Eestit just sellisena. See on minu Organic Estonia.

Liis Tuur / 6 aastat globaalset kogemust Skandinaavia suurimas kontsernis Orkla, kahe väikese lapse ema

Traditsiooniselt on iidsed kultuurid lasknud end juhtida looduse rütmidest, kuid tänapäeva „alati tegevuses“ mentaliteet allutab inimese pigem ärilisele elurütmile. On ülioluline, et me häälestaks end taas ringi looduse rütme kuulama, et virtuaalne ja tehislik maailm ei hakkaks meie elu dikteerima. Hea loodustunnetus aitab meil kogeda aastaaegade vaheldumist ja meeleolusid. Elades kooskõlas aastaaegadega saavutame taas harmoonia.

Kristina Dryza / Tuleviku ja trendide uurija Austraaliast

Eesti tooteid Aasiasse eksportides olen näinud, kuiväga puhas loodus inimestele korda läheb. Puhast loodust Eestis jagub, aga me ei taju, kui hinnaline see tegelikult on. Seda väärtust tuleks oma riiki ja tooteid tutvustades oskuslikumalt ära kasutada. Eestis naudime puhast õhku, valgeid pilvi, metsi ja põlde. Shanghais on aga populaarne minna “Värske õhu” baari ning osta värsket õhku raha eest. Paljud Hiina inimesed on oma elu jooksul näinud vaid halle pilvi. Mina vaatan Eesti taevasse ja olen õnnelik.

Siim Kabrits / ettevõtja, Organic Estonia idee autor

Organic Estoniast võiks saada Eesti üks n-ö narratiividest ehk meie lugu, meie idee. Mulle väga meeldib mõte sellest, et väike riik nagu Eesti võiks olla puhas. Siin võiks kasvada vaid puhas, keemiavaba toit ning meie põllud, metsad ja veekogud võiksid olla saastevabad. Usun, et oleksime sellega maailmas teerajajad ning Organic Estonia võiks selliselt kujuneda Eesti brändiks, väärtuseks, mille järgi Eestit maailmas tuntakse. Aga veel enam võiks see idee muutuda missiooniks meile enestele, et väärindada oma maad eetiliselt ja kestlikult ning hoida Eestimaa puhtana tulevastele põlvedele.

Rasmus Rask / LaMuu

Eesti on unikaalne. Meil on palju looduslikke alasid ja metsa. Eesti rahva säilinud loodustunnetus kutsub meid ikka metsa, kas lihtsalt nautima või midagi ka söögiks korjama. Eesti kuulumise Euroopa viie rikkama riigi hulka määrab meie ülisuur elurikkus – puisniitudel on näiteks ühel ruutmeetril kohati üle 70 taimeliigi. Loodusega kooskõlas toimiva mahepõllumajanduse osakaaluga põllumajandusmaa poolest oleme aga maailma viie juhtiva riigi hulka. Seda unikaalsust esile tuues on Eestil eriline võimalus arendada ja kasutada loodusega kooskõlas toimivaid mahedaid majandamisviise koos nutikate mahetehnoloogiatega. Nõnda mahedalt arenedes saab Eesti olla maailmas kestlikkuse eeskujuks ning tagada oma rahva, kultuuri ja looduse säilimise.

Anne Luik / Eesti Maaülikooli vanemteadur ja emeriitprofessor