MAHE- JA LOODUSKOSMEETIKA

Looduskosmeetika on suure potentsiaaliga valdkond Eestis,  kus loodusressursid alles ootavad kasutamist. Seni on kogu valdkonnas tehtud Euroopas vähe uuringuid ning looduskosmeetika definitsioon on alles reguleerimisel.

Euroopa Komisjoni tarbija tervise infolehe (European Commission: Health and Consumers) andmetel ei ole Euroopa Liidus ühtset standardit, mis seaks kriteeriumid loodus- ja orgaanilise kosmeetika tootjatele. Hetkel töötatakse välja Euroopa Liidu ühist ISO standardit, mis kehtiks kõikidele looduskosmeetika tootjatele ning mis laieneks ka Eesti tootjatele. Looduskosmeetika valdkonna kohta on tehtud üsnagi vähe uuringuid, mille üheks põhjuseks on see, et looduskosmeetika definitsioon ei ole täpselt reguleeritud ja ei soovita tekitada vääritimõistmisi.

Üldiselt on looduskosmeetika kosmeetika, mille valmistamiseks on kasutatud kas täielikul või osalisel määral looduslikke ning orgaanilisi koostisosi. Looduslik kosmeetika on segu bioaktiivsetest koostisosadest, millel on kaks funktsiooni: pakkuda kehahooldust ja mõjutada enda koostisega nahka nii, et imenduksid vajalikud toitaineid ja toimuksid vajalikud protsessid, et nahk ja juuksed oleksid terved ja tugevad. Looduskosmeetika põhinõuded soodustavad looduse tasakaalu, näiteks toorainete valiku kaudu: ei kasutata geneetiliselt töödeldud tooraineallikaid, õlid on taimeõlid ja säilitusaineid on juba kaua tarvitatud toiduainetööstuses. Lisaks ei tegele looduskosmeetika tootjad loomkatsetega, sest kõik koostisosad on enamasti juba teadaoleva mõjuga ja ohutud. Samuti väheneb keskkonnakoormus, sest läbi heitvee ja õhuringluse läheb keskkonda vähem kahjulikke saasteaineid.

Looduskosmeetika tähistamine

EL ökomärgise kriteeriumid on välja töötatud mahapestavatele kosmeetikatoodetele (šampoonid, seebid, palsamid jne). Otseselt looduskosmeetikale aga ei laiene – veel – EL ökomärgis ehk Euroopa liidu “lilleke”. Põhjamaade luigemärgist ehk I tüübi ökomärgist saab siiski taotleda kosmeetikatoodetele ning sealt edasi tulevad juba osaliselt I tüübi ökomärgise põhimõtetele vastavad märgised nagu NaTrue, Ecocert, Cosmebio jne. Need looduslike koostisainetega toodetud kosmeetika märgised ei ole mahemärgised – millest räägime ainult mahetoiduainete kontekstis – seda tuleb eristada!

Eesti looduskosmeetika tootjatest on I tüübi ökomärgis vaid mõnel üksikul, kuna märgise saamine on keeruline ja kallis protsess.

Looduskosmeetikat ostes tuleks pigem tähelepanu pöörata toote koostisele, kuna ka ökomärgisega toodetes võib tunnustatud koostisosi olla vaid 20%, samas kui ilma märgiseta tootja võib kasutada 100% looduslikku toorainet.