Lauri Tõnspoeg avaldab oma arvamust putukamürkide keelustamisest.

/ Artikkel

Euroopa Liidu otsus keelata suurem osa seni kasutatud putukamürkidest, tekitab vastakaid tundeid. Enamus põllumehi on täna seisukohal, et ilma mürgita taim ei kasva ja saaki ei tule, kuid mahepõllupidaja on juba samm eespool. Oma mõtted ja arvamuse on kirja pannud Lauri Tõnspoeg – ettevõtja, Eesti Tulevikuerakonna juhatuse liige.

Lauri Tõnspoeg Foto: Erakogu

Tõnspog arvates on üle hulga aja Euroopa Liidust üks mõistlik otsus tulnud kuid selle asemel, et hakata mõtlema alternatiividele, mõeldakse hoopis sellele, kuidas reegleid petta.

Lauri Tõnspoeg kirjutab: “Põllumajandustoetused on olnud juba ligi sada aastat ja kui algul hakati neid maksma selle eest, et ületootmist ei oleks, et toodangu hind turul oleks kasumlik, siis selle sajandiga on need arenenud mingisuguseks arusaamatuks vähkkasvajalikuks monstrumiks, mis dikteerivad kogu põllumajandamise viisi.”

Tõnspoeg arvates ei nähta aga asja negatiivset poolt. Toetustega on loodud põllumajandus ahel, mis soosib lõppkokkuvõttes rohkemat mürgitamist. Toetused tulevad aga maksumaksja taskust, kes on nende põllusaaduste tarbijad. Lühidalt öeldes me toetame põllumeest, et ta mürgitaks meid ja meid ümbritsevat loodust.

Uudis on tekitanud Tõnspojas õigustatud küsimuse: Miks ei võiks Eesti olla teenäitaja maheda toidu tootmisel selle asemel, et parteid toetanud talunikule mürgitamise lube väljastada?

 

Lauri Tõnspoja ettepanek on selge: “Ärme otsi viise seda agooniat pikendada, otsime parem lahendusi, kuidas ilma mürgita saaks põllumees hakkama, need lahendused on olemas. See on kasulik meie rahva tervise, meie looduse ja pikas plaanis ka meie põllumajanduse jaoks, sest päris kindlasti läheb puhas toit nüüd hinda. Toetame neid kes ei mürgita, nii saame ehk hakkama ka kasumlikkuse vahega.”

Tõnspoeg kutsub üles puhta toidu müüjad ja kaupmehed märgistama oma tooteid paremini, et need oleks kauplustes leitavad. Me liigume samm haaval aga juba on märgata, et Eesti inimene valib poeriiulilt rohkem mahedat.

Lauri Tõnspoeg: “Teeme oma mahe-Eesti brändi ja ostame Ott Tänaku nokatsile selle jaoks pinna. Iga eesti sportlase särgile paneme märgi. Näiteks “Estonian Natural Power.” Kogu maailm näeb ja kõik hakkavad meie mahetooteid tahtma ning ühtlasi saab ka sporti edendada.”

Loe täispikka arvamuslugu SIIT