Krista Kulderknup: õpime mahemajandust edukatelt Põhjamaadelt – visiit Taani

Organic Estonia eestvedaja Krista Kulderknup uurib Taani toidumessil Foodexpo mahekuuskede turu suurust Kesk-Euroopas.

Organic Estonia meeskond koos riigi esindajatega külastasid Taanis Põhjamaade Ministrite Nõukogu, Taani Keskkonna- ja Toiduministeeriumi ning tutvusid taanlaste mahemajanduse eduka siseriikliku süsteemi ülesehitusega. Organic Estonia uuris, kuidas Taani mahetootjad, toitlustajad ja tarbijad on seotud võrgustikku Organic Denmark.

Taani toidupoodide jaekäibest moodustab mahetoodang juba 10 protsenti, mis teeb Taani maailma kõige edukamaks maheriigiks. Lisaks on Taani eriti suurt edu saavutanud suuremates linnades, kus riigi toitlusasutused muudetakse järk-järgult riikliku kava alusel aina mahedamaks.
Organic Estonia möödunud nädalasel Taani-visiidi kohtumisel Århusi ja Kopenhaageni koolitajatega selgus, et linnad on saavutanud vastavalt 60% ja 87% mahetoidu osakaalu nii koolides, lasteaedades kui teistes riigi rahastatavates söögikohtades. Taanlaste eesmärgiks on kaasa tõmmata ka erasektor ning jõuda järgmises etapis restoranide ning kohvikute toitlustajate mahetoidu osakaalu tõusuni.

Taani eeskujuks

“Eestis on mahepõllumajanduses tublid tootjad tegutsenud juba 28 aastat, pea sama kaua nagu Taanis, Rootsis ja Soomes. Tänaseks on aga just Taani saavutanud erakordse siseriiklikku edu ja suured numbrid ekspordis. Seda on võimaldanud riigi kuvandi mahesõbralikkus ning mis eriti oluline, konkreetsete majanduslike eesmärkide seadmine. Kindlate numbriliste sihtide seadmine on hüppeliselt kasvatanud kohalikku maheteadlikkust,” kommenteerib Krista Kulderknup. “Meie ülesanne selle visiidi käigus oli saada teadmisi, kuidas selles edukas protsessis on kaasa löönud Organic Denmarki võrgustik ja millist koostööd on riigiga tehtud ja miks. Tähtis oli teda, kuidas mahetootmine ja tavatootmine on riigi võtmes suhestatud. Taanis on oluline tagada puhta vee, rikka mulla ja kestliku keskkonna olemasolu. Tegelikult peaks igas riik tagama uue kasvava inimpõlve tervis. Millised süsteemid ja kommunikatsiooni- ja tarneahelad on selle kindlustamiseks ehitatud ning kui kiiresti Eesti võiks läbi puhta kuvandi eesmärgistamise saavutada sarnast edu, on otsustamise koht. Mahemajanduse tervikprogrammi loojatena on Organic Estonia nägemus jõuda esimese reaalse hüppelise kasvu ja oluliste majandustulemusteni vähemalt 5 aasta jooksul. Aga tegutsema tuleb hakata kohe, sest sellest sõltub meie ettevõtete edu, koostöö, tootmismahtude suurenemine ning eriti oluline – töökohad maapiirkonnas.”

Organic Estonia tutvus Taanis ka looduskosmeetka ning -farmaatsia sektoriga, mille kasvu üheks eelduseks on koonduda Euroopa Liidu kontrollskeemi alla sarnaselt mahepõllumajanduslike toodetega. Idee raames külastas Organic Estonia meeskond Põhjamaade Luigemärgi kontorit ja korjas sealt Eesti ettevõtetele vajalikke näpunäiteid, mida Taani visiidi tagasiside seminaril 3. mail ka jagame.

Et ekspordi tuge saavad eestlased mitmes välisriigis ka läbi Eesti saatkonna, võõrustas Organic Estoniat Eesti suursaadik Märt Volmer koos Taani ekspordinõunikuga. Kaasa võetud mahetoodete portfell lõi taanlastega koostööle aluse.

Visiidil osales Organic Estonia 5 liiget ning kaks riigi esindajat.

Reisile andis hoogu Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esindus.

Organic Estonia