Aasta Keskkonnateo auhinna pälvis Peeter Hermik. Lisaks üldvõitjale tunnustati sel aastal nelja Keskkonnateo ettevõtmist. Teiste hulgas pälvis tunnustuse ka Organic Estonia MTÜ Mahe-Eesti projektiga.
Üldvõidu pälvis sel korral Läänemaalt pärit õpetaja Peeter Hermik, kes on Matsalu rahvuspargi alal taastanud ligi 10 hektari jagu puisniitu. Läänemaal on kokku umbes 100 hektari jagu puisniite, mistõttu on Hermiku panus keskkonnateadlikkuse tõusus kui ka pärandkultuuri säilitamisse vägagi arvestatav. Peeter Hermiku keskkonnategu võitis ülekaalukalt ka rahvahääletuse. Aasta Keskkonnateo auhinnaks on 5000 eurone preemia, lisaks õigus kasutada keskkonnamärgist.
Üks neljast keskkonnateo tunnustuse saanud organisatsioonidest oli ka Organic Estonia, kes pälvis nii aukirja, meene kui õiguse kasutada keskkonnamärgist. Organic Estonia ülesanne on saavutada Eeti riigi pindalast 51 protsendile mahetunnustus, esimeses etapis õutii 30 protsendi pindala tunnustamiseni. Idee mahedast Eestist ehk Organic Estoniast väärtustab ja loob tulevikus terviklahenduse tervele mahemajanduse süsteemile.
Teised tunnustuse pälvinud organisatsioonid olid MTÜ Kotkaklubi, Eesti Kalastajte Selts ning projekt “Kohv käib topis”. MTÜ Kotkaklubi projekti „Pesakaamerad“ kaudu said veebikaamerate vahendusel miljonid inimesed üle maailma osa Eestimaal pesitsevate haruldaste linnuliikide nagu kotkad ja must-toonekurg pesaelust.
Ainuüksi merikotka pesakaameral oli 2016. aasta pesitsusajal üle 10 miljoni veebikliki. Eesti Kalastajate Selts käivitas 2016. aastal uue aktsiooni „Kaldad puhtaks“ ning jätkas traditsioonilisi tegevusi, nagu kudevate lõhede ja haugide valvamine. Suvel aitasid seltsilised ja vabatahtlikud tagada, et Kotka paisu illegaalselt üles ei ehitataks.
Vanalinna Hariduskolleegiumi õpilaste Isabel Palumäe, Loora Grünvaldi, Hanna Kristiina Lihi, Mai Mõttuse, Markus Muugi, Jürgen Luusi, Merili Pärna ning Devon Nathaniel Gawley projekti „Kohv käib tassi eesmärgiks oli ühekordsete papptopside vähendamine, kasutades kohvi kaasa ostmiseks oma kruusi või termost. Aktsiooniga tulid kaasa kohvikud ja mitmed teised asutused. Ajendiks oli Euroopa jäätmetekke vähendamise nädal. Aktsiooni idee levis jõudsalt ning osalejate arv kerkis tuhandeni.
Aasta Keskkonnateo konkursi eesmärk on tunnustada neid, kes on oma tegude ja ettevõtmistega viimase 12 kuu jooksul kõige enam panustanud keskkonna heaks. Kõik võitjad ja tunnustatud saavad õiguse kasutada ennast tutvustavas materjalis keskkonnamärgist. Konkursile esitati kokku 22 projekti, mille seas levinumad märksõnad olid kogukondlik tegevus ning keskkonnahoidlik mõtteviis ja keskkonnateadlikkus.
Aasta Keskkonnateo kõrval tunnustati ka parimaid ettevõtteid. 2016. aasta kõige keskkonnasõbralikumu ettevõtte tunnustuse pälvis Starship Technologies OÜ, kes arendab pakikandjatest roboteid. Ettevõtte tootearendus võimaldab inimestel kasutada autonoomsete kullerrobotite teenust, mis on autoga osutatavast kullerteenusest ligi 10 korda energiasäästlikum. Tunnustusele lisaks pälvis ettevõte investeeringuraha 35 000 eurot.
Aasta Keskkonnateo auhinda annab keskkonnaministeerium välja 13. korda.