Ülemaailmse mahepõllumajandusorganisatsioon IFOAM kutsub osa saama kohtuprotsessist, mis peetakse 14–16. oktoobril Haagis põllumajanduskeemia tootja Monsanto üle. Süüpingis istub Monsanto oma kõige mürgisematetoodetega, nende hulgas herbitsiidiga Roundup.
Ehkki septembris teatati kahe keemiahiiu – rahvusvahelise börsiettevõtte Monsanto ning Saksa farmaatsiakontsern Bayer – ühinemislepingu allakirjutamisest, on ühinemisprotsess alles ees ning Monsanto tooted endiselt aktuaalsed ning kasutusel.
Üks ühinemise põhjusi oli kindlasti ka Monsanto kurikuulsa nime väljavahetamise võimalus Bayeri või mõne muu paremakõlalise nime vastu, sest Monsantot läbi aegade tabanud süüdistuste nimekiri on pikk. Kohtuprotsessil Monsanto üle esitatakse tõendeid keemiahiiu inimkonna vastu sooritatud kuritegude ning ökotsiidi käivitamise kohta ning erilist tähelepanu saavad tooted 2,4,5 T, Lasso, Roundup ja PSC (vt ka: www.monsanto-tribunal.org/why- a-tribunal) .
Tribunali ülekuulamised toimuvad 15.–16. oktoobril Hollandis, Haagi kohtusaalis, kuhu võib igamees end kuulajaks registreerida, kuni kohti jätkub. Kohtuprotsessi juhivad 5 rahvusvaheliselt tunnustatud kohtunikku, kes kuulavad viielt mandrilt pärit 30 tunnistaja ja eksperdi tõendeid. Kohtuistungite eesmärk on anda juuridiline hinnang keskkonnale ja tervisele tekitatud kahju osas ning ühtlasi peaks protsess edasi viima praegu käimasolevat rahvusvahelist debatti ökotsiidi teemal.
Ökotsiidi soovitakse lisada rahvusvaheliste kuritegude loetellu.
“Selge on see, et me peame leidma ka Eestis lahenduse, kuidas mürkkeemikaalidest lasteväljakutel, parkides ning koduaedades loobuda ja ning kuidas võtta kiiremas korras kasutusele looduslikud taimekaitsevahendid ning väetised, mis hoiavad nii meie kõikide tervist kui keskkonda jätkusuutlikumana,” kommenteerib Mahe-Eesti eestvedaja Krista Kulderknup.
Registreerimine kohtuprotsessi jälgimiseks on kõigile avatud siin.
Kahe päeva jooksul kuulavad kohtunikud ära ohvrite kaebused ja annavad hinnangu Monsanto tegudele, järgides Rahvusvahelise kohtu tavasid.
Protsessi päevakava on üleval tribunal kodulehel.
Organisatsioonid Organics International, Navdanya, Organic Consumers Association, Biovision kutsuvad ühtlasi osalema Meie Toidu jaPlaneedi Tuleviku Rahvakogu (The People’s Assembly for The Future of Our Food & The Future of Our Planet) loomisel, mis toimub kohtuistungitega samal ajal. Osaleda saab korraga nii Rahvakogu töös kui kohtuprotsessi istungitel. Rahvakogu peaks tulevikus kujunema erinevate liikumiste, seemnekasvatajate, seemnekaitsjate, talunike kui ka lihtsalt kodanike kohtumispaigaks.
Helen Arusoo
loodusajakirjanik