Euroopa Liit: Uuest aastast on keelatud suurema osa seni kasutatud putukamürkidest

Euroopa Liit on vastu võtnud otsuse ja keelanud uuest aastast osa seni kasutuses olnud putukamürkidest.

Eelmisel aastal müüdi Eestis üle 30 tonni putukamürke. Müüdud toimeainete nimekirjas on 17 erinevat kemikaali. Suurem osa müüdud kemikaalidest jaguneb kaheks – Dimetoaadi müüdi 66 protsenti ja tiaklopriidi 21 protsenti kõigist ainetest.

ERR-ile antud intervjuus selgitas Lääne-Virumaa teraviljakasvataja Olav Kreen, et suurem osa putukamürkidest on kontaktsed, aga Dimetoaat ja Tiaklopriid toimivad nii-öelda süsteemselt.

Hiljutised uuringud näitavad, et Dimetoaat kujutab kõrget terviseriski nii tarbijale kui ka toimeainega kokkupuutuvale töötlejale. Samuti võib see olla kahjulik imetajatele, lindudele ja mesilastele. Euroopa Komisjoni hinnangul võib Tiaklopriid mõjuda kahjulikult paljunemisele ja selle lagunemisel tekkinud ained võivad rikkuda põhjavett. Täna võib neid aineid veel kasutada, aga järgmisel aastal enam mitte.

Põllumajandusametile ei tulnud Eroopa Komisjoni otsus üllatusena. Dimetoaadi ja Tiaklopriid ohtudest on räägiti juba mõnda aega.

Eva Lind Foto: Meelika Sander-Sõrmus

Põllumajandusameti taimekaitse ja väetise osakonna juhataja Eva Lind:  “Kui riske on kuidagi võimalik maandada, näiteks piirata kasutust vaid kasvuhoones, siis tingimata ei ole vaja neid toimeaineid keelustada. Aga nii dimetoaadi kui tiaklopriidi puhul rääkisime kahjulikest mõjudest ennekõike inimtervisele. Ja neid riske maandada võimalik ei ole.” 

Alternatiivseid mürke turul saada ei ole ja seda muret jagab ka mõllumajandusamet. Eva Lind sõnul on suuremas hädas rapsi- ja  teraviljakasvatajad. Lisaks on kasutati tänaseks keelatud aineid ka marjade ja köögiviljade kaitsmiseks. Eva Lind kinnitusel on nende tarbeks uute taimemürkide taotlused juba põllumajandusametisse sisse antud. Põllumajandusamet aitab uute toodete turule lubamisega igati kaasa, kuid initsiatiiv ja ettepanekud peavad tulema siiski taimekaitsevahendite tootjate ja põllumeeste poolt.

Alternatiivsete võimaluste puudumisel, võib põllumajandusamet anda taimekaitsevahendite kasutamiseks ka erakorralisi, kuni 120 päeva kehtivaid lube. Väljastatud luba, hindab Euroopa Komisjon väga hoolega.

Janne Ehte-Tammiste Foto: Kristina Traks

Eriluba ei kindlusta põllumeestele Euroopas keelatud taimekaitsevahendite kasutamise võimalust. Euroopa Komisjoni otsus oli signaaliks ka taimekaitsevahendi tootjatele. Euroopa turu jaoks Bayer enam Tiaklopriidi ei valmista.

Janne Ehte-Tammiste: “Tootjafirma poole pealt meil maaletoomine lõppes juba selle aasta suvel ja enam juurde Eestisse ei tooda üldse”.

Pikas plaanis liigub taimekaitsevahendite regulatsioon Euroopa Liidus üha uute piirangute suunas ning põllumehed peavad sellega tahes-tahtmata kohanema.

ERR-i täispikk artikkel on loetav SIIT