Eesti taimede geneetiline päritolu jääb alles ka võõramaa mullas

Eesti metsadesse istutatavatest puutaimedest kümnendik kasvatatakse Eesti seemnest välismaal. Kas need on ikka siin kõige paremini kasvavad kodumaised puud või tuleks nende sisseveost hoiduda?

Aastase sanglepa istikutepeenra juures Tanel Vaasma ja Ain Piller Systemseparationist, puukoolide konsultant dr Heinrich Lösing ja Lüdemann Pflanzen GmbH omanik Ralph Lüdemann, käes põhjalik dokumentatsioon iga peenra päritolu, vanuse jm andmetega. Pildistatud aastal 2021.

Eesti seemnest kasvatatakse taimi Saksamaal, Soomes ja Lätis. Seda teevad nii ettevõtted kui metsaühistud. „Ainus põhjus selleks on vajadus uuendada metsa, mis metsaomanike teadlikkuse tõustes on üha suurem,“ kommenteerib MTÜ Ühinenud Metsaomanikud juht Kadri-Aija Viik.

MTÜ on kolme aasta jooksul ostnud Eesti seemntest taimede kasvatamise teenust Soomest.

„Hinnaklass on olenevalt oskusteabest ja mahuefektist tunduvalt parem kui Eestis taimlates, seda isegi koos transpordiga,“ selgitab Viik.

Keskühistu Eramets teeb iga-aastaselt koostööd paljude taimekasvatajate ja tarnijatega, näiteks tänavusel kevadel kümnega ja eelmisel aastal kokku kaheksateistkümnega.

„Nendest suurim on juba eelmise kümnendi keskpaigast Iirimaal registreeritud, kuid eestlastele kuuluv Systemseparation Ltd,“ lisab ühistu tegevjuht Priit Põllumäe. „Peamine põhjus koostööks oli väga suur metsataimede nappus kodumaisel turul. Seda eriti avajuursete kuusetaimede osas, mille järele on kasvav nõudlus.“

„Erametsa istutatud 18 miljonist taimest umbes kaks miljonit on meie toodang, seega turul on ruumi kõigile soovijatele,“ lisab Systemseparation LTD omanik Tanel Vaasma. „Me täidame konkreetse niši, tootes suuri avajuurseid taimi, mida on vaja teatud kasvukohatüüpidesse.“

LOE ROHKEM

Allikas: maaleht.delfi.ee