Eesti parima toiduaine konkursil tunnustati ka Organic Estonia liikmeid

Tänavusel Eesti parima toiduaine konkursil osalesid ka mitmed mahetooted. Toiduliidu kuldmärgi sai AURA Ökoloogiline filtreerimata õunamahl (AS A. Le Coq), piirkondlikud kuldmärgid said Mahe rohumaaveise antrekoodi steik (AS Linnamäe Lihatööstus), Rabarber-lavendel funktsionaalne jook MAHE (OÜ Öun Drinks) ja Musta Küüslaugu õisik (OÜ Must Küüslauk). Hõbemärgiga tunnustati AS Salvesti PÕNN Ökoloogiline Kaerapuder ploomi, musta sõstra ja kookosjoogiga, mis on parim lastetoit 2023.

Eesti parimaks toiduaineks valiti Rakvere Ürt&Grill rabarberi-mündi vardaliha. Kõikide konkursil tunnustatud toodetega saab tutvuda SIIN

Kuldmärgid

Eesti Parim Mittealkohoolne Jook 2022 – AURA Ökoloogiline filtreerimata õunamahl (AS A. Le Coq). 100%-line ökoloogiline filtreerimata õunamahl, mis on valmistatud mahepõllumajanduses ehk kemikaalivabalt kasvatatud õunte värskelt pressitud mahlast ning omab mahetoidu sertifikaati. Maitsvad magushapukad maheõunad on pärit Ungari päikselistest maheaedadest ning neist on pressitud vaid mõne tunni jooksul pärast viljade korjamist naturaalne ja filtreerimata õunamahl. Värskelt pressitud õunamahl pakendatakse loetud tundide jooksul õhu- ja valguskindlasse kartongpakki. Et takistada mahla riknemist, mahla hetkeks pastöriseeritakse, mille tulemusena riknemisprotsess peatub, aga mahla väärtuslikud omadused praktiliselt ei muutu.

Parim Toode Lääne-Eesti Väikeettevõttelt 2023

Mahe rohumaaveise antrekoodi steik (AS Linnamäe Lihatööstus). Tegemist on 100% Eesti mahe rohumaaveise lihast tootega, mis sobib grillimiseks, praadimiseks või ahjus küpsetamiseks. Rikkalikult tunnustatud rohumaaveise liha, kompaktne ja keskkonnasõbralik tükitoote pakend. Liivimaa Lihaveise rohumaaveised sünnivad ja kasvavad vabana. Rohumaaveiseliha on rikas omega-3 rasvhapete poolest ning sisaldab A- ja E-vitamiine, aga ka linoleenhappeid. Lisaks on rohumaal kasvanud veiselihas parim võimalik rasvhapete kooslus ehk märkimisväärne monoküllastamata rasvhapete osakaal (35%). 

Parim Jook Lääne-Eesti Väikeettevõttelt 2023

Rabarber-lavendel funktsionaalne jook MAHE (OÜ Öun Drinks). Suviselt meelitav hapukas rabarber ja lummava lõhnaga lavendel kohtuvad lõõgastumist toetavas funktsionaalses joogis. Pastell-lillat purki avades lendleb ninasõõrmetesse lavendliaroom, esimeses lonksus tervitab maitsemeeli värskusepuhang ehk hapukas rabarber ning järelmaitses tantsivad kodumaised õunad lavendliga käsikäes. Seda ilma säilitusaineteta, kunstlike lõhna- ja maitseaineteta ning üksnes mahedate koostisosadega. Ühes rabarber-lavendel funktsionaalses joogis on umbes kahe maheõuna jagu mahla.

Parim toode Põhja-Eesti Väikeettevõttelt 2023

Musta Küüslaugu õisik (OÜ Must Küüslauk). Musta küüslaugu õisik on naturaalne ja mahe küüslaugu õis, mida lõigatakse maha kaks-kolm nädalat enne küüslaugu koristamist, et küüslaugu ramm mugulasse koguneks. Kokkukogutud õisikuid töödeldakse musta küüslauguga samal viisil, fermenteerides õisi ligi kaks nädalat küpsetusahjus lisaaineid lisamata. Tulemuseks on veelgi nüansirikkam maitsebukett, kui mustal küüslaugul, sisaldades hapukaid, magusid ja umami nüansse ning levitades imelist ja isuäratavat lõhna. Musta Küüslaugu õisik on hea niisama näksimiseks ja heaks täienduseks veini või õlle kõrvale. Sobib salatite ja teistele nii magusate kui ka soolaste toitude maitsestamiseks. Eriti huvitavaid maitsenüansse toob välja musta küüslaugu õisiku kombineerimine piimatoodetega sh jäätisega. Toode valmib käsitsitööna.

Pildil: Must Küüslauk OÜ juht Margus Sarmet 
Foto: Rene Lutterus
Hõbemärigid

Eesti parim lastetoit 2023 on AS Salvesti PÕNN Ökoloogiline Kaerapuder ploomi, musta sõstra ja kookosjoogiga. Mahetoorainest valmistatud kreemja tekstuuriga kaerapuder on toitev kooslus koduse maitsega kaerahelvestest, puuvilja- ja marjapüreedest ning eksootilisest kookosest. Toode on laktoosivaba ning sisaldab traditsioonilise lehmapiima asemel kookost, mis annab võimaluse toodet tarbida ka nendel beebidel, kes on piimavalgu suhtes tundlikud. Kõik Põnni lastetoidud on valminud koostöös lastearst Reet Raukasega. 

Allikas: Eesti Toiduainetööstuse Liit