Statistikaamet 2020: Eelmisel aastal turustati taas enim umbrohutõrjevahendeid.

Statistikaameti andmetel turustati Eestis 2020. aastal toimeaine kogusesse ümberarvestatuna 784 tonni taimekaitsevahendeid. Enamiku sellest moodustasid umbrohutõrjevahendid, turustati ka kümne viimase aasta suurim kogus seentõrjevahendeid ja kasvuregulaatoreid.

Möödunud aastal müügile lastud taimekaitsevahenditest 65% moodustasid umbrohutõrjevahendid, 18% seenhaiguste tõrjevahendid, 14% kasvuregulaatorid ja 2% putukatõrjevahendid. Aastaga kasvasid kolmandiku võrra seenhaiguste tõrjevahendite ja kasvuregulaatorite turustatud kogused. Putukatõrjevahendite kogus vähenes poole võrra ning veidi kahanes ka umbrohutõrjevahendite müüdud kogus.

Statistikaameti analüütiku Swen Petersoni sõnul on taimekaitsevahendite turustamine viimasel kahel aastal kasvanud. „Erinevad umbrohutõrjevahendid on olnud aastaid enim müüdud taimekaitsevahendid. Eelmisel aastal turustati neid 510 tonni ehk praktiliselt sama palju kui aasta varem. Siiski ei küündinud taimekaitsevahendite müük 2016. aasta kogusteni, kus neid müüdi üle 600 tonni,“ lisas Peterson.

Põllumajandusettevõtted kasutasid 2020. aastal 611 tonni taimekaitsevahendeid. Umbrohutõrjevahendeid kasutati 338 tonni, seenhaiguste tõrjevahendeid 134 tonni ja taimekasvuregulaatoreid 127 tonni. Eelkõige kasutati neid teraviljade ja tehniliste kultuuride töötlemiseks. Putukatõrjevahendeid kasutati 11 tonni, peamiselt tehnilistel kultuuridel.

Taimekaitsevahendeid kasutatakse lisaks põllumajandusele ka metsanduses, puidutöötluses, maantee- ja raudteeservade korrashoiul, spordi- ja mänguväljakutel ning parkides. Samuti võib teatud taimekaitsevahendeid soetada oma aias kasutamiseks.

Krista Kulderknup: “Eesti liigub statistika ameti info kohaselt täiesti vastuvoolu EL rohelepete, elurikkuse strateegia, 50% pestitsiidide vähendamise plaanist. Kõik need ostetud kemikaalid on ju jõudmas iga aastaselt meie toitu, mulda ja joogivette. Ja liiguvad läbi toidu ja joogivee meie kehasse. Täna otsustakse Maaeluministeerumis mahetootjate toetusi järgmiseks perioodiks. Kui me tahame päriselt muutust, siis peame suuremas osas keskenduma mahetootjate elujõulisusele, looma läbi mahemajanduse tervikprogrammi süsteemi, mis aitaks tootjatel tootmismahtusid kasvatada ja meie toidulauale jõuda terve hooaja.

Vaata ka keskkonna https://www.stat.ee/et/avasta-statistikat/valdkonnad/keskkond ning põllumajanduse ja keskkonna valdkonnalehte

https://www.stat.ee/et/avasta-statistikat/valdkonnad/pollumajandus-kalandus-ja-jahindus/pollumajandus-ja-keskkond

Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis https://andmed.stat.ee/et/stat/keskkond__pollumajanduskeskkond