Organic Estonia: Euroopa Keskkonnaamet (EEA) võttis kasutusele Euroopa linnade õhukvaliteedi vaaturi.

Õhusaaste on suur tegelikku terviseriski põhjustav probleem paljudes Euroopa linnades. Euroopa Keskkonnaamet (EEA) võttis kasutusele Euroopa linnade õhukvaliteedi vaaturi. Euroopa linnade uue õhukvaliteedivaaturi abil saab tutvuda kodukoha õhusaaste pikaajalise tasemega. 

Euroopa linnade uues õhukvaliteedivaaturis on linnad järjestatud kõige puhtamast kuni kõige suurema saastega linnani. Esi kümnesse mahuvad ära ka kolm Eesti suurimat linna Tallinn, Tartu ja Narva. Tallinn on õhukvaliteedilt neljandal kohal, olles Euroopa üks kõige puhtama õhuga linn.

Aastatel 2019–2020 olid Euroopa kolm kõige puhtama õhuga linna Umeå (Rootsi), Tampere (Soome) ja Funchal (Portugal). Kolm kõige saastatumat olid Nowy Sacz (Poola), Cremona (Itaalia) ja Slavonski Brod (Horvaatia).

Vaaturi 323 linnast on 127 linna õhukvaliteet hinnatud heaks, mis tähendab, et see on alla Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) tervisepõhistes suunistes kehtestatud normide piires.

 

 

Kuidas vaatur toimib

Vaatur esitab tahkete peenosakeste sisalduse andmed enam kui 300 EEA liikmesriikide linnas. Selles kasutatakse ELi välisõhu kvaliteedi direktiivide alusel liikmesriikide poolt EEA‑le teatatud andmeid. Andmed saadakse linnastute linna- ja linnalähipiirkondades tehtud PM2,5-osakeste maapealsetest mõõtmistest üle 400 seirejaamas. Need jaamad annavad usaldusväärse pildi elanikkonna kokkupuutest õhusaastega.

Näidud ja hindamisjärjestused põhinevad viimase kahe aasta keskmisel PM2,5-osakeste kontsentratsioonil. Tabelis järjestatakse Euroopa linnad vastavalt tahkete peenosakeste tasemele viimasel kahe täiskalendriaasta jooksul.

Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) on tervisesuunistes kehtestanud tahkete peenosakestega pikaajalise kokkupuute piirväärtuse 10 mikrogrammi õhu kuupmeetri kohta (10 μg/m3). Euroopa Liit on kehtestanud tahkete peenosakeste aasta piirväärtuse 25 μg/mEuroopa puhta õhu tagamise poliitika raames.

Vaaturis hinnatakse õhukvaliteeti järgmiselt:

  • hea, kui tahkete peenosakeste väärtused on väiksemad kui WHO suunise kohane tahkete peenosakeste piirväärtus aasta kohta – alla 10 μg/m3;
  • keskmine, kui väärtused on 10–15 μg/m3;
  • halb, väärtused on 15–25 μg/m3 ning
  • väga halb, kui sisaldus võrdub või ületab Euroopa Liidu piirväärtust 25 μg/m3.

Vaaturi andmekogumis on ainult need linnad, mis on Euroopa Komisjoni linnaauditi osa ja kus on üle 50 000 elaniku. Vaaturis puuduvad linnad, kus ei ole seirejaamu linnas või linna lähedal, samuti mitte linnu, mille seirejaamade andmed hõlmavad alla 75% kalendriaasta päevadest.

 

Allikas: Euroopa Keskkonnaagentuur