PILDID! Organic Estonia külastas Vitafoods Europe 2023 messi

Vitafoods Europe on iga-aastane suurüritus, mis toob kokku toiduainete, funktsionaalse toidu ja joogitööstuse professionaalid. Üritusel on lai valik eksponente, harivaid seminare, erinevaid konverentse ja võrgustike loomise võimalusi.

Traditsioonina toimub Vitafoods Europe Šveitsis Genfis, seda ka tänavu. 9. – 11. maini aset leidnud suurüritusel osales ümmarguselt 15 000 inimest, esindatud oli vähemalt 135 erinevat riiki ning tutvuda sai rohkem kui 720 brändiga.

Miks ja millal toimus esimene Vitafoods Europe?

Selleks, et rahuldada aina kasvava toitainetööstuse suuremaid nõudmisi, hakati korraldama Vitafoods Europe messe. Esimene Vitafoods Europe mess leidis aset 1997. aastal. Tegevjuht ja asutaja Nick Hawker uskus, et tol ajal oli turul tekkinud tühimiku täitmiseks vaja spetsiaalset näitust ja teaduskonverentsi.
Toona oli üritusel 2500 ruutmeetrisel alal vaid 100 eksponenti ja 1200 külastajat. 22 aastat hiljem oli Vitafoods Europe 2019 Palexpo messihallis. 23 000 ruutmeetrisel alal oli esindatud rohkem kui 1250 eksponenti ja külastajaid oli üle 25 000.

Vitafoods Europe 2023 mess oli jaotatud neljaks: uute toorainete ja komponentide osa, valmis ja bränditud tooted, seadmed ja tehnoloogia ning private ja white lable võimalused. Vitafoodsi näitused, konverentsid ja võrgustike loomise üritused moodustavad ettevõtetele täiusliku ökosüsteemi, et areneda ja luua pikaajalist koostööd, rikastada arusaamist ning algatada kriitilisi vestlusi kõige aktuaalsemate tervise- ja toitumistööstuse probleemide teemadel.

,,Mõned riigid nagu Poola, Prantsusmaa, Belgia ja Läti olid loonud enda riigi ala, kus paiknesid tootjad ja teadusasutused kõrvuti. Sektor liikus püstloodis üles ning ettevõtjad-teadlased nuputasid aina põnevamaid ja tervisele olulisi tooteid välja. Tavainimesele arusaadavas keeles arutati, kuidas kätte saada erinevatest juurtest, marjadest, taimede lehtedest, vetikatest, putukatest, seemnetest ja koortest kõige kasulikumad ained. Seejärel otsisid lahendusi, kuidas tarbijad neid kõige meelsamini tarbiksid oma probleemi või teema lahendamise jaoks,” kommenteerib Organic Estonia juhatuse liige Krista Kluderknup, kes külastas messi.

Uuemad ja põnevamad lahendused toidulisanditele, vitamiinidele ning mineraalidele

,,Toidulisandid, vitamiinid ja mineraalid jõuavad meieni tänapäeval igal võimalikul moel – küll lisavad tootjad need jookidesse, jogurtitesse ja batoonide sisse. Tabletikujuliste vitamiinide kõrvale on tulemas juba uuemad ja põnevad lahendused, närivatest tablettidest- kapslitest kuni kummikommideni. Selleks, et vitamiin ja kapsel põnev oleks, tehakse see juba omakorda läbipaistvaks ning värviliseks. Kõige rohkem näen, et murekohaks võivad nende põnevate ning magusamaitseliste toidulisandite ja vitamiinide juures saada tõsiasi, et lapsed võivad neid võtta kui kommidena, sest samasugused kummikommid on müügil kommide- ja magusalettides just tavapoodides. Esiteks, nähes ilusas lapsemeelses purgis samu komme, võivad lapsed salaja need korraga lihtsalt nahka pista. Teiseks, et tavainimesed ei oska neid vitamiine ja toidulisandeid õigesti võtta ja kombineerida. Tundub, et toidulisandite piiriks on vaid fantaasia – teadlased ja tootjad pakuvad, et toidulisanditega võib saada parandada ja toetada igasuguseid probleeme alates kõhuhädadest, tekkivatest kortsudest, kaalu langetamisest kuni naha elastseks ja nooremaks muutmiseni. Kuna EFSA ehk Euroopa Toiduohutusametil on ootejärjekorras ca 4000 teadusasutuste tõendusmaterjali, mis lubab parandada inimese tervist, siis nende väidete kinnitamiseks ja katsete ülevaatamiseks läheb sellises pikas järjekorras üksjagu aega. Seega väljatöötatud tooteid ei jõua oodata Euroopa tasandil ametlikku luba ja tulevad müüki ilma ametliku kinnituseta. Tundub, et teadustööd on ülikiirelt arenema hakanud ning võiksid jõuda järgi ka personaalsed lahendused erinevate proovide näol tarbijate jaoks, et mida siis toidulisanditest manustada ja mida võtmata jätta,” kommenteerib Organic Estonia juhatuse liige Krista Kluderknup

,,Vitafoods Europe on üks märkimisväärne mess toidulisandite tootjatele, puhta tooraine kasvatajatele, teadlastele ja teaduslaborite esindajatele. Seadmete pakkujatele ning kindlasti ka koostööparnerite otsimiseks. Messil liiguvad ringi oma ala professionaalid ning kui otsida endale partnereid, teaduse vallas koostöö võimalusi on see mess absoluutselt õige nii kalastamiseks kui enda esindus alaga väljas olemiseks,” kommenteerib Organic Estonia juhatuse liige Krista Kluderknup

Allikas: Vitafoods Europe / Organic Estonia