Taani tähistas tantsivate lehmade päeva

Taanis tuntakse mahelehmade karjalaskepäeva nime all Øko-dag ehk ökopäev, aga ka tantsivate lehmade päev.

Igal aastal tulevad ligi 200 000 taanlast, kummikud jalas, üle kogu Taanimaa vaatama, kuidas ligemale 80 mahetalu mahelehmad lastakse kevadel karjamaale rohtu sööma. Taanlased lasevad heinapallidel liugu ja teevad lehmadele pai. Ka tänavu, 16. aprillil toimus Taanis traditsiooniline pidulik mahepäev, kuhu olid oodatud kõik. Sel aastal oli tarvis pilet broneerida konkreetsesse tallu, mida sooviti külastada, et saada suurepärase elamuse osaliseks.

Mida tähistatakse?

Mahe ja loomade heaolu on taanlastele südamelähedased. Taanlased on mahepõllumajandusele teed sillutanud enam kui 25 aastat ja nad on uhked, et Taani on maailma juhtiv mahepõllumajanduslik riik.

Mahepäeval on külastaja tunnistajaks, kui oluline on loodus lehmade jaoks, nähes mänguhimulisi lehmakesi värskes kevadõhus tantsimas. Rohumaa on koht, kuhu lehmad kuuluvad. Piimatooteid poeriiulitel valimas tee õiged valikud!

Loe rohkem SIIT

Rõõmsa lehma päeva esmakordne tähistame Eestis

Organic Denmark eeskujul sündinud idee tähistada karjalaskepäevaga ka loomade heaolu, sai Organic Estonia külastades Taani maheorganisatsioone 2018 aastal. ,,Organic Denmark lausa palus see idee ka Eestisse viia,” kommenteerib Organic Estonia eestvedaja Krista Kulderknup. „Selle ettevõtmisega juhime tähelepanu karjaloomade heaolule ja näitame, kuiväga loomadele meeldib olla karjamaal.”

Tavapõllumajanduses paraku suurte farmide lehmi laudast välja ei lasta – see ei ole tasuv põllumajandusettevõttele. „Mahepõllumajanduses pole loom pelgalt tootmisvahend, vaid elusolend, kelle vajadusi tuleb arvestada,” kommenteerib konsulent ja maheveiste pidaja Vaike Nõu. ,,Lehmadele tuleb võimaldada loomuomast käitumist ja sobilikku sööta. Selliseks söödaks on suvel karjamaal kasvav rohi.”

Saidafarmi rõõmus lehm.
Foto: Meelika Sander-Sõrmus

Rõõmsa lehma päeva tähistati Eestis esmakordselt 11. mail, aastal 2019 Saidafarmi lautade juures. Sündmust korraldasid Organic Estonia, Eesti saatkond Taanis, Saidafarm, Eesti Maaülikooli üliõpilasselts Taurus, SA Eesti Maaelumuuseumid.

Allikas: Organic Estonia